Voda na crnogorskim kupalištima: Da li je zaista bezbedna za kupanje?

Voda na crnogorskim kupalištima: Raj ili prevara?

Da li ste se ikada zapitali kakav je kvalitet vode u kojoj se kupate na crnogorskom primorju? Pa, držite se, jer podaci nisu baš onakvi kakvima ih vole prikazivati! Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore objavilo je da je čak 86% lokacija imalo “odličan” kvalitet morske vode, dok je ostatak bio “dobar” ili “zadovoljavajući”. Ali, šta to zapravo znači?

Šta kažu zvanični podaci?

Institut za biologiju mora je u periodu 16. i 17. juna analizirao kvalitet vode na 115 lokacija širom Crne Gore. Rezultati su sledeći:

  • 86% lokacija – odličan kvalitet
  • 4,4% lokacija – dobar kvalitet
  • 9,6% lokacija – zadovoljavajući kvalitet

Zvanično, voda je klasifikovana kao sanitarno ispravna i bezbedna za kupanje. Ali, šta ako ste na onih 9,6% lokacija gde je voda samo “zadovoljavajuća”? Da li je to i dalje bezbedno?

Regionalne razlike – ko je na vrhu, a ko zaostaje?

U opštini Ulcinj, od 18 lokacija, 16 je imalo odličan kvalitet, a 2 dobar. Bar ima 15 lokacija, od kojih je 11 odličnih, jedna dobra, a tri zadovoljavajuće. Budva briljira sa svih 34 lokacije koje su ocenjene kao odlične. Međutim, Bokokotorski zaliv i opštine Tivat i Kotor imaju nekoliko lokacija sa samo zadovoljavajućim kvalitetom vode. Herceg Novi je podeljen – od 22 lokacije, 18 je odličnih, 2 dobre i 2 zadovoljavajuće.

Aplikacija za proveru kvaliteta – spas ili farsa?

Za one koji vole da budu sigurni, postoji aplikacija na sajtu www.morskodobro.me gde možete proveriti kvalitet vode na svakom kupalištu. Ali, koliko ljudi zaista koristi ovu opciju? I da li će vas to spasiti ako se kupate na lokaciji sa zadovoljavajućim kvalitetom?

Da li je sve baš tako sjajno?

Iako zvanični podaci zvuče ohrabrujuće, treba imati na umu da čak 13,6% lokacija ima samo dobar ili zadovoljavajući kvalitet vode. To znači da voda nije uvek kristalno čista i može sadržati nečistoće koje nisu vidljive golim okom, ali mogu uticati na zdravlje kupača.

Takođe, ovi podaci su iz juna, početka letnje sezone. Kako se sezona bude razvijala, kvalitet vode može varirati zbog različitih faktora – zagađenja, vremenskih uslova, broja kupača i slično.

Šta vi mislite?

Da li verujete zvaničnim podacima ili ste već imali iskustva sa zagađenom vodom na crnogorskim plažama? Da li je ova statistika samo lepa brojka ili realna slika stanja? Podelite svoja iskustva i mišljenja – možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava sa morem koje volimo!

Uostalom, ako ste već spremni za leto, ne zaboravite da proverite kvalitet vode pre nego što zaronite. Ili, ako ste avanturista, kupajte se gde god hoćete i javite nam kako je bilo – možda ste baš vi otkrili sledeću “zagađenu oazu”!

Uživajte u kupanju, ali budite pametni – more je naše blago, ali i odgovornost svih nas.


I da, ako ste stigli do kraja, bacite komentar – da li ste vi za kupanje u “zadovoljavajućoj” vodi ili samo u onoj “odličnoj”? Neka počne rasprava!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *