Haos u Muzeju Savremene Umjetnosti Crne Gore: Bitka za Direktorsku Stolici ili Propast Institucije?
Dobrodošli u najnoviju epizodu crnogorskog kulturnog spektakla gde se umesto umetnosti, na sceni odvija prava drama! Muzej Savremene Umjetnosti Crne Gore (MSUCG) pretvorio se u ring za borbu moćnika, optužbi, i pravnih zavrzlama koje bi mogle da posrame i najnapetije političke sapunice.
Sjednice koje nikako da se održe
Dok se čeka da se konačno održi sjednica Savjeta muzeja, na dnevnom redu je inicijativa za razrješenje direktora Vladislava Šćepanovića. Ali, sjednice se ne održavaju – ili zbog odmora, ili zbog odsustva članova. Poslednji pokušaj zakazivanja 27. juna propao je, a nova je planirana za 4. juli. Članovi Savjeta su podeljeni, a atmosfera je nabijena tenzijama i međusobnim optužbama.
Finansijski izvještaj koji niko ne želi da prihvati
Finansijski izvještaj za 2022. godinu nije usvojen. Dvije članice Savjeta, Isidora Damjanović i Natalija Čađenović, glasale su protiv i uzdržale se, dok su ostali bili za. Razlozi? Navodno, direktor je kršio zakon, trošio novac bez odobrenja, potpisivao sumnjive ugovore, i angažovao firme bez tendera. Na primer, za potrebe Venecijanskog bijenala angažovao je firmu iz Beograda i platio joj 20.000 eura, što je izazvalo sumnju u zakonitost postupka.
Optužbe koje se nižu kao na traci
Članice Savjeta tvrde da je Šćepanović napravio nepotrebne troškove, poput 6.000 eura za koktele u Veneciji, iako je događaj održan tek u aprilu. Takođe, kupovina umjetničkih djela vrednih 30.000 eura bez jasnih kriterijuma, angažovanje stranih dizajnera umjesto zaposlenih, i neadekvatna promocija izložbi koje su koštale desetine hiljada eura, a posjetilo ih je samo nekoliko desetina ljudi.
Još gore, Šćepanović je navodno davao visoke honorare stranim autorima (i do 10.000 eura), dok su domaći autori dobijali ponižavajuće niske honorare, ponekad samo 1.000 eura, iako su mnogi od njih međunarodno priznati.
Direktor prijeti smjenom članica Savjeta
Nakon što finansijski izvještaj nije usvojen, direktor je zaprijetio smjenom članica koje su glasale protiv. Organizovao je i peticiju za njihovu smjenu, ignorišući činjenicu da članove Savjeta bira Vlada Crne Gore, a ne zaposleni. Ovakvo ponašanje izazvalo je dodatne tenzije i optužbe za zloupotrebu položaja.
Zaposleni staju na stranu direktora
U međuvremenu, većina zaposlenih u muzeju poslalo je pismo podrške direktoru, tvrdeći da su napadi na njega pokušaj destabilizacije institucije i da je on odgovoran za podizanje kvaliteta i međunarodnu vidljivost muzeja. Zaposleni optužuju članice Savjeta za lične interese i političke pritiske koji urušavaju instituciju.
Medijska blokada i pritisci na novinare
Situacija je toliko napeta da su pojedine kustoskinje počele da ispitaju novinare o njihovim motivima i budućim tekstovima, što predstavlja pritisak na medije i simptom šire institucionalne patologije. Umesto da se fokusiraju na svoj posao, zaposleni preuzimaju ulogu portparola uprave.
Krivotvorenje dokumentacije i pravne manipulacije
Direktor je optužen i za krivotvorenje dokumentacije – navodno je poslao Ministarstvu kulture nepotpune finansijske izvještaje i lažno tvrdio da je Savjet usvojio izvještaj u januaru, iako to nije bio slučaj. Takođe, kršenje zakona o javnim nabavkama opravdava navodnim „javnim interesom“, što je pravno neutemeljeno i predstavlja svjesnu manipulaciju zakonom.
Zašto se sve ovo dešava?
Sve ove afere i sukobi ukazuju na duboku institucionalnu krizu u Muzeju Savremene Umjetnosti Crne Gore. Umjesto da bude svetionik kulture i umjetnosti, muzej je postao arena za političke igre, lične sukobe i pravne zavrzlame. Dok se direktori i članovi Savjeta prepucavaju, prava žrtva je sama institucija i njena publika.
Zaključak: Kultura ili kaos?
Da li će se ovaj haos završiti smjenom direktora i vraćanjem institucije na pravi put, ili će se nastaviti urušavanje jednog od najvažnijih kulturnih centara u Crnoj Gori? Jedno je sigurno – dok se igraju igre moći, kultura gubi, a građani ostaju uskraćeni za kvalitetne umetničke sadržaje.
Ako ste mislili da su muzeji dosadni, razmislite ponovo! Ovaj crnogorski muzej je prava drama puna intriga, optužbi i političkih spletki. A vi, šta mislite – ko je ovde stvarni krivac? Bacite komentar, ispričajte vic ili samo uživajte u ovom kulturnom cirkusu!