Jasna Šćepanović i Oteta Majčinska Ljubav: Borba Koja Traje Dve Godine
Zamislite da vam bivši partner otme dete i odvede ga preko granice, a vi ga ne vidite dve godine! Pevačica Jasna Šćepanović živi upravo tu noćnu moru. Njena borba za petogodišnjeg sina, koga nije videla već dve godine, postala je prava drama za medije i javnost.
Jasna je upoznala svog bivšeg partnera u Istanbulu devedesetih, gde su dobili sina. Međutim, sada tvrdi da joj je bivši partner falsifikovao potpis i na osnovu toga svom sinu obezbedio makedonski pasoš i privremeno starateljstvo u Makedoniji. Dete ima dvojno državljanstvo, ali Jasna tvrdi da je pasoš izdat na nelegalan način.
Ona je ostala sama da se bori, noseći teret majčinske ljubavi i pravde. Kaže da je primorana da pravdu traži putem medija jer institucije ne reaguju kako treba. Sud u Crnoj Gori joj je dodelio starateljstvo, ali makedonske vlasti i socijalne službe ignorišu tu odluku.
Psiholog Snežana Repac upozorava da je dete izloženo velikoj traumi zbog ranog odvajanju od majke i neizvesnosti u kojoj živi. Ovakve situacije ostavljaju duboke posledice na psihičko i fizičko zdravlje deteta.
Advokat Nemanja Todorović ističe da međunarodne sudske odluke moraju biti priznate i sprovedene, ali u ovom slučaju otac koristi pravne rupe i nelegalne radnje da zadrži dete.
Jasna je u agoniji, ne može da čuje sina po nekoliko meseci, a kada se javi, dete je zbunjeno i traži je. Ova priča je više od lične tragedije – to je borba za pravdu, za pravo majke da bude sa svojim detetom.
Ako mislite da je ovo samo još jedna tužna priča, razmislite ponovo. Koliko daleko može otići jedan roditelj da otme dete? I gde su granice pravde kada država ne štiti najosnovnije ljudsko pravo – pravo na porodicu?
Uključite se u razgovor, jer ovakve priče ne smeju ostati neprimećene. Da li je sistem zakazao ili je ovo samo vrh ledenog brega? Podelite svoje mišljenje, možda baš vaša reč može pomoći da se ova agonija okonča.
Nepriznata Pravda i Dete Kao Taoc
Jasna tvrdi da je njen bivši partner falsifikovao njen potpis kako bi dobio makedonski pasoš za dete. To nije samo pravni problem, već i moralni skandal. Kako je moguće da se ovakve stvari dešavaju u 21. veku?
Sud u Crnoj Gori joj je dodelio starateljstvo, ali makedonske institucije ne poštuju tu odluku. Dete je sada taoc pravnih nesuglasica i birokratskih prepreka.
Psiholog upozorava da ovakve situacije mogu ostaviti trajne posledice na dete, koje ne razume zašto je odvojeno od majke. Trauma ranog odvajanju i neizvesnost u kojoj živi mogu uticati na njegov razvoj i zdravlje.
Jasna je u stalnoj agoniji, ne zna kada će ponovo videti sina, a svaki susret je pod velikim pritiskom i neizvesnošću.
Borba Koja Ne Sme Da Se Zaboravi
Ova priča nije samo o Jasni i njenom sinu. To je priča o hiljadama roditelja koji se bore za svoja deca u međunarodnim pravnim lavirintima.
Kada institucije zakažu, ostaje samo medijska borba i nada da će pravda ipak biti zadovoljena.
Jasna ne odustaje. Njena poruka je jasna: majčinska ljubav je jača od svih prepreka. Ali koliko dugo može jedna majka da izdrži ovakvu agoniju?
Ako imate sličnu priču ili mislite da sistem mora bolje da štiti decu i roditelje, bacite komentar. Neka se čuje glas onih koji su predugo ćutali.
Zaključak
Jasna Šćepanović vodi bitku za svog sina već dve godine. Njena priča je upozorenje svima nama – koliko je važno da pravda i institucije rade svoj posao, posebno kada su u pitanju najranjiviji – deca.
Ne dozvolimo da deca budu taoci pravnih igara i neodgovornosti odraslih. Pravda za Jasnu i njenog sina mora da se desi, i to što pre.
A vi? Šta mislite o ovoj priči? Da li je sistem zakazao ili je ovo samo jedna od mnogih nepravdi koje se dešavaju iza zatvorenih vrata? Pišite, smejte se, ljutite – ali ne ostajte nemi.