Kovačević najavio borbu za upravljanje resursima opština: Decentralizacija ili haos u Crnoj Gori?

Decentralizacija ili raspad Crne Gore?

Predsednik opštine Nikšić, Marko Kovačević, digao je glas i najavio da će pokrenuti razgovore sa predsednicima opština Pljevlja, Plužina i Rožaja o upravljanju prirodnim i ekonomskim resursima. Zašto? Zato što smatra da je nepravedno da samo primorske opštine dobijaju pravo da upravljaju svojim resursima, dok ostale opštine ostaju u senci državnih preduzeća.

Šta se dešava?

Primorske opštine traže ukidanje državnog preduzeća „Morsko dobro“ i preuzimanje upravljanja obalom Crne Gore. Kovačević kaže: ako se njima to dozvoli, zašto onda i opštine sa rudnicima, hidroelektranama, termoelektranama i šumama ne bi mogle da preuzmu upravljanje nad EPCG i drugim državnim preduzećima? On planira da inicira razgovore kako bi se vlasništvo i upravljanje prenelo na lokalne samouprave.

Decentralizacija ili dезинтеграција?

Kovačević upozorava da bi ovakva vrsta decentralizacije, ako se sprovede samo delimično, mogla da vodi ka dezintegraciji Crne Gore. On smatra da bi to stvorilo velike probleme, naročito sada kada je Crna Gora na pragu ulaska u Evropsku uniju.

Šta kažu drugi?

Opština Zeta takođe planira da traži ukidanje državnih preduzeća poput Plantaža i Aerodroma Golubovci, i prenos vlasništva na opštinu. Dakle, ovo nije samo lokalni problem, već potencijalni talas promena širom zemlje.

Zašto je ovo važno?

Upravljanje prirodnim resursima direktno utiče na ekonomiju, razvoj i život građana. Ako lokalne zajednice preuzmu kontrolu, građani bi mogli imati direktnu korist. Ali, ako se decentralizacija sprovede bez jasnih pravila i koordinacije, može doći do haosa i podele države.

Zaključak

Kovačević jasno poručuje: decentralizacija ne sme biti privilegija samo nekih opština. Ako primorske opštine dobiju pravo da upravljaju obalom, ostale opštine sa bogatim resursima moraju dobiti isto pravo. Ali, da li je Crna Gora spremna za ovakve promene ili nas čeka haos i dezintegracija?

Šta vi mislite? Da li je decentralizacija spas ili početak kraja jedinstvene Crne Gore? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *