Kitovi i ajkule u Jadranu: Zašto panika nema smisla, a priroda i dalje vlada

Ajkule i kitovi u Jadranu? Panika? Ma, ne budite smešni! Dok neki već zamišljaju horor film sa morskim predatorima, stručnjaci nas vraćaju u realnost: kitovi i ajkule su tu, ali ne da nas jedu, već da pokažu koliko je Jadran još uvek bogat i živ. U poslednjih nekoliko dana, snimljeni su kitovi kod Herceg Novog i velika bela ajkula kod Kotora, što je za mnoge izazvalo strah i paniku. Ali, hajde da razjasnimo stvari. Kitovi su uglavnom migranti koji samo prolaze, a ajkule, iako retke, nisu nikakvi čudovišta iz filmova. U Crnoj Gori je zabeležen samo jedan napad ajkule na čoveka sredinom prošlog veka, a poslednji napad u Jadranu bio je 1950. godine kod ostrva Visa, kada je ajkula napala ronioca koji je nosio ulovljenu ribu. Dakle, statistika je na našoj strani.

Stručnjaci upozoravaju da panika nije potrebna, ali da je oprez uvek poželjan. Ne udaljavajte se previše od obale, ne ulazite u more noću ili pri slaboj vidljivosti, i ne jurite morske životinje. Kitovi i ajkule su deo prirodnog ekosistema Jadrana i treba ih poštovati. Ove životinje nisu došle zbog nas, već uprkos nama, što znači da još uvek imamo priliku da uživamo u očuvanoj prirodi i biodiverzitetu.

Pored kitova i ajkula, u južnom Jadranu su zabeležene i morske kornjače, kao i retka mediteranska medvedica, što dodatno potvrđuje bogatstvo morskog života. Dakle, sledeći put kada vidite snimak velike bele ajkule ili kita u Jadranu, setite se da je to znak da priroda još uvek diše punim plućima. A ako vas uhvati panika, setite se da je strah često proizvod neznanja. Uživajte u moru, ali sa glavom na ramenima. I da, ako imate neki smešan ili bizaran susret sa morskim stanovnicima, slobodno podelite – možda nas sve nasmejete ili naučimo nešto novo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *