Srbija i borba protiv seksualnog nasilja nad decom: Herojski napori ili samo prazne reči?

Srbija i borba protiv seksualnog nasilja nad decom: Herojski napori ili samo prazne reči?

15 godina Lanzarote konvencije: Srbija na ispitu

Da li Srbija stvarno štiti decu od seksualnog nasilja ili samo glumi? Na konferenciji povodom 15 godina od usvajanja Lanzarote konvencije Saveta Evrope, Jelena Žarić Kovačević je izjavila da je Srbija „izuzetno posvećena“ zaštiti dece. Srbija je ovu konvenciju ratifikovala još 2013. godine, što je navodno temelj za unapređenje sistema zaštite. Ali, da li je to dovoljno?

Preporuke i protokoli: Sve je na papiru, a šta u praksi?

Lanzarote komitet je Srbiji dao preporuke za unapređenje zakonodavstva i prakse. Većina preporuka je sprovedena, kažu, dok se na ostalima još radi. Vlada je još 2014. donela opšti protokol za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, a u februaru 2023. usvojen je novi, unapređeni protokol. Sve to zvuči sjajno, ali koliko dece je stvarno zaštićeno? Koliko slučajeva nasilja je otkriveno i rešeno?

Digitalni svet: Novi teren za zlostavljače

Savremene tehnologije donose i nove opasnosti. Veštačka inteligencija i internet su postali oruđa za manipulaciju i zloupotrebu dece. Srbija se uključila u međunarodne projekte poput Cyber See i razvila nacionalne alate za prevenciju digitalnog nasilja. Policajci i tužioci su obučeni, a postoji i nacionalna onlajn platforma „Čuvam te“ za hitnu prijavu nasilja. Ali, da li je to dovoljno da zaustavi talas zlostavljanja u digitalnom dobu?

Saradnja i budućnost: Da li Srbija može bolje?

Srbija sarađuje sa Interpolom i Europolom, ali Žarić Kovačević upozorava da nijedan uspeh ne sme biti konačan dok postoji ijedno ugroženo dete. Zajednička deklaracija na konferenciji potvrđuje odlučnost u borbi protiv seksualne eksploatacije dece. Ali, da li će to biti samo još jedna lepa reč ili stvarna promena?

Zaključak: Herojski napori ili samo predstava?

Srbija se hvali svojim protokolima i međunarodnim angažmanom, ali prava borba se vodi na terenu, u školama, porodicama i na internetu. Dok se broj prijava i dalje povećava, ostaje pitanje – da li je država zaista spremna da zaštiti najranjivije ili je sve to samo predstava za javnost?

Ako imate svoje mišljenje ili ste videli nešto što država ne želi da prizna, slobodno bacite komentar. Neka se čuje glas onih koji ne žele da ćute!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *