33 godine od zverskog ubijanja Srba u Podrinju i Birču: Sećanje koje ne sme da umre

Zamislite pakao na zemlji – deca, trudnice, starci, mučeni i ubijani bez trunke časti! Ovog vikenda, u Bratuncu, obeležava se 33. godišnjica jednog od najstrašnijih zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču. Tri decenije i tri godine od kada su muslimanske horde zla bezdušno ubile stotine nevinih Srba, a niko za to nije odgovarao! Da, dobro ste pročitali – niko!

Bratunačka tragedija nije samo brojka, to su deca koja su im stavljali glave na panjeve, trudnice koje su mučene, starci koje su tukli bukovim cepanicama. Logor Pilićarnik, gde su zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka, bio je mesto bezdušnog zlostavljanja pod komandom Nasera Orića.

Predsednik Udruženja logoraša regije Birč, Vinko Lale, ne štedi reči: „Niko nije odgovarao za zločine u tim logorima!“ Šest logoraša je preminulo od batina u magacinu Teritorijalne odbrane, a deca su bila mučena i napojavana na silu. Brano Vučetić, koji je kao dečak od devet godina preživeo logor u Srebrenici, i dalje nosi bol gubitka roditelja i brata. Njegova poruka je jasna: „Nikada ne smemo zaboraviti!“

Mitropolit dabrobosanski Hrizostom obećava da će se podići memorijalni centar u Bratuncu, spomen-crkva i spomenik koji će zauvek podsećati na stradanje Srba u ovom regionu. Ali dok se to ne desi, zločini ostaju nekažnjeni, a sećanje na njih bledi u političkim igrama i istorijskim manipulacijama.

Pored puta Bratunac-Srebrenica postavljene su grafije sa imenima ubijenih Srba, uglavnom civila, da bi svi koji dolaze u Potočare mogli da vide i shvate da su i Srbi bili žrtve užasa. Predsednica organizacije porodica zarobljenih i nestalih, Isidora Graorac, ističe da su ti ljudi postojali, ali da niko nije procesuiran.

Ova tragedija je opomena svima – ne dozvolimo da se zaboravi! Ako imate neku priču, svedočanstvo ili samo želite da izrazite svoje mišljenje, slobodno se uključite u razgovor. Neka se glas istine čuje glasnije od zaborava!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *