Afera Sport i Glazba: Kako su moćnici sređivali ispite i dijelili zatvorske kazne na kašičicu

Dobrodošli u najnoviju epizodu hrvatske sapunice pod nazivom ‘Afera Sport i Glazba’! Ovde se ne radi o običnoj priči o korupciji, već o pravom cirkusu u kojem su moćnici iz državnih institucija sređivali ispite, zapošljavali rodbinu i na kraju dobijali kazne koje više liče na opomene nego na pravdu.

Na sceni imamo Anitu Validžić, bivšu savjetnicu Ministarstva poljoprivrede, koja je upravo nagodila sa tužilaštvom i izbegla zatvor. Njena kazna? Devet meseci zatvora, ali sa rokom kušnje od dve godine – što u prevodu znači da neće ni kročiti u ćeliju ako se bude dobro ponašala. Kako je došlo do ovoga? Pa, priznala je da je kod bivše državne tajnice Josipe Pleslić, nekadašnje gradonačelnice Knina, tražila da se sređuje državni stručni ispit za sebi blisku osobu. Da, dobro ste pročitali – ispit se nije polagao, već se sređivao!

Ali to nije sve. Josipa Pleslić, glavna akterka ove drame, tereti se za niz teških optužbi: trgovanje uticajem, zloupotreba položaja, davanje i primanje mita. Iako je protiv nje i još 26 osoba podignuta optužnica, mnogi su već nagodili sa tužilaštvom i dobili blaže kazne. Među njima je i Gabrijela Žalac, bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova EU, koja je osuđena na godinu dana zatvora sa trogodišnjim rokom kušnje, jer je sredila polaganje ispita svom bratu.

Još jedan biser iz ove priče je zapošljavanje rodbine. Pleslić je, navodno, zaposlila sestru bivšeg direktora HEP-a, Nikole Šulentića, u Elektro Šibenik, podružnicu HEP-a. Šulentić je zbog toga dobio uslovnu kaznu od devet meseci zatvora sa rokom kušnje od godinu dana i novčanu kaznu od 10.000 eura.

Ova afera je samo vrh ledenog brega u moru korupcije koje potresa Hrvatsku. Ukupno je podignuto 27 optužnica u vezi sa ovom aferom, a postupci su razdvojeni. Iako se čini da pravda polako stiže, kazne su često toliko blage da izazivaju gnev javnosti i sumnju u efikasnost pravosudnog sistema.

Zamislite samo – ljudi koji su zloupotrebili svoj položaj i uticaj, koji su manipulisali ispitima i zapošljavali rodbinu, sada šetaju sa uslovnim kaznama kao da su dobili opomenu za prebrzu vožnju. Da li je ovo pravda ili farsa? Vi odlučite.

Ako vam se čini da je ovo samo još jedna u nizu priča o korupciji bez pravih posledica, niste sami. Ali hajde da ne budemo samo pasivni posmatrači. Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo bacite neki sarkastični vic – jer ako ne možemo da se smejemo, šta nam preostaje?

Dobrodošli u Hrvatsku 2024. – zemlju gde se pravda deli na kašičicu, a moćnici i dalje vladaju igrom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *