Nakon što su SAD izvele vazdušne napade na iranska nuklearna postrojenja, američki senatori su ostali duboko podeljeni oko stvarnih efekata ovih udara. Dok republikanci hvale napade kao potpuni uspeh, tvrdeći da je iranski nuklearni program uništen, demokrati upozoravaju da je situacija daleko složenija i da su tvrdnje predsednika Donalda Trumpa preuranjene.
Zatvoreni brifing u Kapitolu okupio je najviše američke bezbednosne zvaničnike, uključujući ministra odbrane, šefa diplomatije, načelnika Združenog štaba i direktora CIA-e. Prema prvim obaveštajnim procenama, napadi su iranski nuklearni program unazadili za nekoliko meseci, ali nisu uništili ključne kapacitete. Ovo je u direktnoj suprotnosti sa Trumpovim tvrdnjama da su postrojenja potpuno uništena.
Demokratski senator Chris Murphy jasno je izrazio skepsu, navodeći da Iran i dalje poseduje značajne kapacitete za nuklearni razvoj. Slično razmišlja i lider demokrata u Senatu Chuck Schumer, koji je kritikovao nedostatak jasne strategije Bele kuće za sprečavanje iranskog nuklearnog naoružanja.
Sa druge strane, republikanski senatori poput Lindseyja Grahama i Josha Hawleyja hvale napade kao veliki uspeh, tvrdeći da je iranski program ozbiljno oštećen i da Iran neće moći brzo da se oporavi. Međutim, čak ni među republikancima nema potpune saglasnosti, jer neki poput Johna Cornyna i Ricka Scotta upozoravaju da je teško precizno proceniti štetu bez potpune informacije sa terena.
Demokratski senatori poput Chrisa Coonsa i Marka Warnera pozivaju na oprez i ističu da je potrebno više vremena za potpunu procenu efekata udara. Upozoravaju na rizik političke manipulacije informacijama i opasnost od stvaranja lažnog osećaja sigurnosti.
CNN je objavio da je prva analiza štete napravljena u roku od 24 sata, ali je imala nisku pouzdanost i nije bila koordinirana sa ostatkom obaveštajne zajednice. Trenutno se radi na detaljnijoj proceni koja može potrajati danima ili nedeljama.
Ova situacija otvara brojna pitanja o stvarnoj efikasnosti američkih vojnih udara i o tome da li je predsednik Trump preuranjeno hvalio rezultate. Političke implikacije su velike, jer se sukob sa Iranom može dodatno zaoštriti, a poverenje u zvanične informacije ozbiljno poljuljati.
Ukratko, dok jedni slave „potpuno uništenje“ iranskog nuklearnog programa, drugi upozoravaju da je to daleko od istine i da je situacija i dalje neizvesna. A vi, šta mislite – da li je ovo još jedna od onih Trumpovih „velikih pobeda“ ili samo još jedna politička predstava? Bacite komentar, da vidimo ko je u pravu!