Kraj jedne ere: Al Jazeera Balkans gasi svetlo posle 14 godina

Kraj jedne ere: Al Jazeera Balkans gasi svetlo posle 14 godina

Posle gotovo decenije i po, Al Jazeera Balkans, poznata kao glas istine i etičkog novinarstva u regionu, danas je zvanično obustavila rad. Ova medijska kuća, osnovana u Sarajevu kao deo Al Jazeera Media Network iz Dohe, godinama je pokrivala događaje sa Balkana, sa kancelarijama u Beogradu, Zagrebu, Podgorici, Skoplju, Ljubljani i Prištini.

Emotivna odjava i zahvalnost gledaocima

Program je završio tačno u podne, sa poslednjim vestima koje su emitovane uz emotivnu poruku voditeljice Dalije Hasanbegović. „Hvala vam na skoro 14 godina poverenja. Trudili smo se da budemo glas onih čiji glas nije bio dovoljno snažan, ostrvo istine i kulture dijaloga,“ rekla je Hasanbegović, dok je ceo kolektiv izrazio ponos na svaki dan proveden služeći publici.

Zašto je došlo do gašenja?

Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, mediji poput portala Klix.ba navode da je poslovna odluka donesena u Dohi, verovatno zbog finansijskih problema. Kupovina lokalne televizije NTV Studio 99 u Sarajevu 2016. godine, vredna 2.3 miliona konvertibilnih maraka, bila je deo šire strategije, ali dugovi prema državi i finansijski izazovi očigledno su bili preveliki.

Šta je Al Jazeera Balkans značila regionu?

Al Jazeera Balkans nije bila samo još jedna televizija. Bila je simbol nezavisnog novinarstva, etike i kulture dijaloga u regionu koji je često pun tenzija i sukoba. Organizovala je festival dokumentarnog filma AJB DOC, koji je svake godine okupljao autore i gledaoce željne istine i kvalitetnog sadržaja.

Šta sada?

Gledaoci i čitaoci pozvani su da nastave pratiti Al Jazeeru, ali jasno je da je regionalna scena medija izgubila važan glas. Da li će neko uspeti da popuni ovu prazninu? Da li će se pojaviti novi medijski projekat koji će imati hrabrost i resurse da nastavi tamo gde je Al Jazeera Balkans stala?

Zaključak

Gašenje Al Jazeera Balkans je više od gašenja televizijskog programa – to je kraj jedne ere za medije na Balkanu. Finansijski problemi, politički pritisci ili nešto treće? Istina je da je region ostao bez jednog od svojih najvažnijih glasova. A vi, šta mislite – da li je ovo kraj nezavisnog novinarstva na Balkanu ili samo pauza pre novog početka? Bacite komentar, možda baš vi imate odgovor!


Ovaj tekst je sastavljen na osnovu dostupnih informacija iz relevantnih izvora, bez izmišljanja činjenica.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *