Svi izbori u jednom danu: Crna Gora korača ka EU standardima ili pravnom haosu?

Zamislite samo – Crna Gora planira da sve izbore, lokalne, parlamentarne, pa čak i predsedničke, održi u JEDNOM danu! Da, dobro ste pročitali. Ova ideja, koja je zasad samo na nivou načelnog dogovora parlamentarne većine i opozicije, mogla bi da se ostvari već 2027. godine. Cilj? Da se usklade izborni procesi sa EU standardima i da se smanji izborna zamorost građana. Ali, da li je to zaista pametno ili samo još jedan politički trik? Hajde da zaronimo u detalje.

EU Standardi ili Izborni Haos?

Prema nezvaničnim informacijama, ako politički uslovi dozvole, lokalni, parlamentarni i predsednički izbori mogli bi se održati istog dana. Istraživanja su pokazala da je u mnogim evropskim zemljama praksa da se izbori održavaju zajedno, što smanjuje troškove i povećava izlaznost. Ali, Crna Gora nije baš kao Austrija, Francuska ili Švedska. Na primer, samo Švedska ima zakonski predviđeno održavanje lokalnih, regionalnih i parlamentarnim izbora istog dana. U drugim zemljama postoje različita ograničenja i pravila, kao što su zabrane raspisivanja vanrednih izbora u poslednjih šest meseci mandata ili uvođenje prinudne uprave ako nema uslova za izbore.

Šta kažu evropske zemlje?

U Francuskoj, Hrvatskoj, Letoniji, Portugalu, Španiji i Švedskoj, odbornici i poslanici biraju mandate različitih trajanja, a vanredni izbori ne traju pun mandat. U Hrvatskoj, ako do redovnih izbora ostane manje od devet meseci, izbori se ne raspisuju, već se uvodi prinudna uprava. U Malti, lokalni izbori se mogu odložiti do godinu dana ako se održavaju izbori za Evropski parlament ili parlamentarne izbore. Dakle, pravila su komplikovana i prilagođena svakoj zemlji.

A Crna Gora?

U Crnoj Gori se trenutno vodi debata o tome da li je moguće i pametno održavati sve izbore u jednom danu. Česte izbore građani doživljavaju kao zamorne i skupe, pa bi objedinjavanje moglo biti korak napred. Međutim, zakonodavni okvir još nije usklađen, a politički uslovi su neizvesni. Skupštinski odbor za izbornu reformu uskoro treba da donese odluku.

Koliko traje mandat?

U većini evropskih zemalja mandat lokalnih odbornika traje četiri godine, dok u Francuskoj i Belgiji traje i do šest godina. U Grčkoj, Irskoj, Mađarskoj i Poljskoj traje pet godina. U Crnoj Gori mandat traje četiri godine, ali se razmatraju i druga rešenja u skladu sa evropskim praksama.

Da li je ovo stvarno korak ka EU?

Da, usklađivanje izbornih procesa sa EU standardima je jedan od uslova za članstvo. Ali, da li objedinjavanje izbora u jednom danu može da funkcioniše u praksi? Da li će građani imati dovoljno vremena i informacija da donesu kvalitetne odluke? Da li će političke partije biti spremne na ovakvu promenu? Sve su to pitanja na koja još nema jasnih odgovora.

Zaključak

Crna Gora je na pragu velike izborne reforme koja bi mogla da promeni način na koji biramo svoje predstavnike. Ideja o održavanju svih izbora u jednom danu zvuči kao san za one koji mrze izborne kampanje i troškove, ali i kao noćna mora za one koji se plaše da će to dovesti do pravnog haosa i političke nestabilnosti. Dok čekamo odluku skupštinskog odbora, možemo samo da se pitamo – da li je ovo zaista korak ka EU ili samo još jedna politička igra?

A vi? Da li biste glasali za sve izbore u jednom danu ili mislite da je to recept za katastrofu? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas – ili bar neka se nasmejemo zajedno na račun ove izborne ludosti!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *