Američke sankcije NIS u ponovo odložene: Srbija i dalje u igri sa Gazpromnjeftom

Sankcije NIS-u: Još jedna runda odlaganja i balkanska energetska drama!

Da li ste mislili da će američke sankcije naftnoj industriji Srbije konačno stati? Ma jok! Još jednom su odložene, i to već četvrti put, za dodatnih 30 dana. Da, dobro ste pročitali – četvrti put! Američki Sekretarijat za finansije, koji je sankcije uveo kao deo pritiska na rusku kompaniju Gazpromnjeft, prvobitno je planirao da one stupe na snagu 27. februara, ali Srbija je uspela da izdejstvuje odlaganje.

Ko je u igri? Gazpromnjeft drži oko 56% akcija NIS-a, dok država Srbija kontroliše oko 30%. Ostatak je u rukama manjinskih akcionara. Iako je NIS prodat za 400 miliona evra, stručnjaci su upozoravali da je cena bila preniska. Sankcije su uvedene da bi se smanjili prihodi Moskve, jer se energenti koriste za finansiranje rata u Ukrajini.

Diplomatska borba i ekonomski rizici Od početka sankcija, traje prava diplomatska borba između Vašingtona, Beograda i Moskve. Srbija je uspela da izbegne direktne sankcije Rusiji, što je retkost u Evropi. Predsednik Vučić je izjavio da je Srbija spremna da otkupi ruski deo NIS-a, ali kako će to izvesti, još nije jasno.

Šta ako sankcije ostanu? Stručnjaci upozoravaju da bi dugoročne sankcije mogle destabilizovati privredu Srbije. Mogući su rast inflacije, smanjenje potrošnje i otežan izvoz. Takođe, postoji rizik od zatvaranja Jadranskog naftovoda JANAF, koji je ključan za snabdevanje Srbije.

NIS i snabdevanje tržišta NIS kontroliše oko 80% tržišta goriva u Srbiji, a država ima strateške rezerve za oko dva meseca. Ukoliko dođe do prekida, moglo bi doći do nestašice goriva. Ipak, za sada rafinerija u Pančevu radi normalno, a snabdevanje benzinskih stanica je redovno.

Šta kažu strani akteri? Američki ambasador Kristofer Hil smatra da bi promena vlasništva u NIS-u donela mir i prosperitet regionu. Hrvatski premijer Plenković ističe važnost energetskog snabdevanja Srbije i želi da JANAF nastavi sa saradnjom.

Zaključak Ova saga sa sankcijama je daleko od kraja. Srbija balansira između velikih sila, pokušavajući da sačuva svoju energetsku stabilnost i ekonomske interese. Da li će sankcije konačno stupiti na snagu ili će opet biti odložene? I da li će Srbija uspeti da otkupi ruski udeo ili će se situacija dodatno zakomplikovati? Ostaje da pratimo!

A vi, šta mislite o ovoj energetskoj drami? Da li Srbija igra pametno ili se igra vatrom? Bacite komentar, da vidimo ko je za koga u ovoj igri moći i nafte!


Slug: americke-sankcije-nis-odlozene-srbija-gazpromnjeft

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *