Pokušaj atentata na Donalda Trampa: Greške koje nisu smele da se dogode

Da li ste znali da je pre godinu dana pokušaj atentata na Donalda Trampa otkrio niz katastrofalnih propusta u američkim bezbednosnim službama? Da, dobro ste pročitali! Sam aktuelni predsednik SAD, Donald Tramp, otvoreno je priznao da su napravljene greške koje nisu smele da se dogode. I to ne bilo kakve greške, već one koje su mogle da dovedu do tragedije.

Greške koje su šokirale

Tramp je izjavio da je bilo dovoljno upozorenja pre samog incidenta, ali da je bezbednosni sistem zakazao. Prema njegovim rečima, trebalo je da neko bude raspoređen u zgradi gde se nalazio napadač, a lokalna policija je trebalo da bude u kontaktu sa tajnim službama. Ništa od toga nije urađeno kako treba.

Tajne službe pod pritiskom

Šest agenata američke tajne službe koji su bili na dužnosti tokom pokušaja atentata dobili su suspenzije u trajanju od 10 do 42 dana. Da, suspenzije! To je zvanična reakcija na propuste koji su skoro koštali života budućeg predsednika.

Optuženi i njegova šokantna ponuda

Rajen Raut, optužen za pokušaj atentata, uputio je sudiji pismo u kojem izražava želju da bude pogubljen, ali je takođe predložio da bude uključen u razmenu zatvorenika sa zemljama poput Kine, Irana ili Rusije. Da li je ovo pokušaj manipulacije ili očajnički potez?

Reakcije i posledice

Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova odbacio je tvrdnje da je Iran planirao atentat na Trampa, nazivajući ih neosnovanim. Međutim, ovaj događaj je dodatno zaoštrio odnose između SAD i drugih zemalja.

Šta se može naučiti?

Ovaj pokušaj atentata otkrio je ozbiljne propuste u koordinaciji i komunikaciji između različitih bezbednosnih agencija. Ako se ovakve greške ne isprave, ko zna šta nas čeka u budućnosti?

Zaključak

Godinu dana kasnije, Tramp i dalje ne zaboravlja taj trenutak. On je upozorio da se ovakve greške ne smeju ponoviti. A mi? Mi možemo samo da se pitamo koliko je zapravo siguran naš svet kada čak i najmoćniji lideri nisu zaštićeni od ovakvih propusta.

Ako imate mišljenje o ovome, ili mislite da je sve to preuveličano, bacite komentar dole i recite šta vi mislite! Možda ste vi sledeći koji će otkriti neku novu grešku u sistemu…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *