Austrija i Srbija: Novi savez protiv kriminala na Balkanu ili samo još jedna priča?

Austrijski parlament je konačno digao ruke i ratifikovao sporazum o borbi protiv kriminala sa zemljama Balkana, uključujući Srbiju. Da, dobro ste pročitali – sada će policije iz Austrije, Srbije, Albanije, Bugarske, Crne Gore, Mađarske, Moldavije, Rumunije i Severne Makedonije moći da razmenjuju podatke o osumnjičenima u realnom vremenu. Zvuči kao naučna fantastika, ali nije! Zahvaljujući ovom međunarodnom sporazumu, biće moguće automatski upoređivati DNK i otiske prstiju pronađene na mestima zločina, kao i podatke iz registara vozila. Austrija je do sada bila u problemu jer nije mogla da razmenjuje ovakve podatke sa zemljama koje nisu članice EU, ali sada je to prošlost. I ne samo to – austrijska policija već poseduje tehničku infrastrukturu za ovu vrstu saradnje i planira da postepeno uključi sve zemlje potpisnice.

Zašto je ovo važno? Pa, zahvaljujući sličnim ugovorima unutar EU, poznatim kao Šengen 3, broj rešenih slučajeva teških zločina poput ubistava, seksualnih delikata i oružanih pljački je skočio u nebo. Austrija je, na primer, rešila 14 starih „hladnih“ slučajeva ubistava zahvaljujući razmeni podataka sa drugim članicama EU. Sada se nadaju da će isto uspeti i sa zemljama Balkana.

Ministar unutrašnjih poslova Austrije, Gerhard Karner, ne krije oduševljenje: „U borbi protiv organizovanog kriminala prekogranična saradnja je neizostavna. Naši istražitelji će moći da razmenjuju podatke o osumnjičenima sa zemljama Balkana puno brže i bez komplikacija. Na taj način možemo još brže izbaciti iz igre međunarodno tražene ubice, krijumčare i trgovce drogom.“

Naravno, sve će se odvijati uz najviše standarde zaštite podataka, jer niko ne želi da se privatnost građana pretvori u javnu stvar. Ali, da li će ovaj sporazum zaista doneti revoluciju u borbi protiv kriminala ili će ostati samo mrtvo slovo na papiru? Austrija je već napravila prvi korak, a Srbija i ostale balkanske zemlje sada imaju priliku da pokažu koliko su ozbiljne u ovoj borbi.

Ako vam se čini da je ovo samo još jedna u nizu priča o međunarodnoj saradnji koja će trajati dok ne zaboravimo na nju, možda ste u pravu. Ali, hej, bar sada znamo da postoji plan i da se nešto pomera. A vi? Da li verujete da će ovaj sporazum zaista pomoći da kriminalci dobiju po zasluzi ili je to samo još jedna politička igra? Bacite komentar, da vidimo ko je optimista, a ko skeptik!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *