Baltičke zemlje kupuju američki HIMARS: Priprema za rusku pretnju ili NATO šou?

Baltičke zemlje i HIMARS: Priprema za rat ili igra moći?

Da li ste znali da tri baltičke zemlje – Estonija, Letonija i Litvanija – sada kupuju američki raketni sistem HIMARS? Da, onaj isti sistem koji je Ukrajina koristila da bi zadala ozbiljne udarce ruskim snagama. Ali, čekajte, nije sve tako jednostavno!

Šta je HIMARS i zašto je toliko važan?

HIMARS je visoko pokretni artiljerijski raketni sistem, proizvod američkog giganta Lockheed Martin. Ukrajina ga koristi od početka ruske invazije 2022. godine i smatra se jednim od ključnih oružja u sukobu. Ove rakete imaju domet od oko 70 kilometara i omogućavaju precizne udare duboko iza neprijateljskih linija.

Baltičke zemlje se naoružavaju – ali zašto?

Baltičke države su zabrinute da bi Rusija, nakon Ukrajine, mogla da ih napadne. Zato žele da budu spremne. Estonija, Letonija i Litvanija planiraju da HIMARS postane glavno oružje u njihovoj odbrani. Estonski ministar odbrane Hano Pevkur kaže da ovaj sistem šalje jasnu poruku Rusiji: “Nećete nas napasti!”

Ali, nije samo HIMARS u igri. Baltičke zemlje povećavaju svoje odbrambene budžete, kupuju tenkove, grade granične odbrambene sisteme i ulažu u elektronsko ratovanje. Sve to zbog straha od ruske agresije.

Ali, ima li tu problema?

Naravno! Efikasnost HIMARS-a u Ukrajini opala je zbog ruskih elektronskih ometanja. Takođe, Ukrajina nije imala dovoljno lansera i municije, a američka podrška je varirala. Baltičke zemlje se nadaju da neće imati iste probleme, ali pitanje je koliko će municije i podrške zaista dobiti.

Šta NATO kaže?

NATO saveznici, uključujući Veliku Britaniju, Nemačku, Francusku, Finsku i Dansku, takođe upozoravaju na rusku pretnju. Generalni sekretar NATO-a Maja Kocijančič nazvala je baltičke zemlje i Poljsku “prvom linijom odbrane”. Saveznici šalju trupe i avione u region, ali pitanje je da li je to dovoljno.

Zaključak: Priprema za rat ili politička predstava?

Da li je kupovina HIMARS-a i povećanje odbrambenih budžeta stvarna priprema za mogući sukob ili samo deo političke igre i pokazivanja mišića? Baltičke zemlje ne žele da budu nezaštićene, ali sa druge strane, svaki potez može dodatno podići tenzije u regionu.

U svakom slučaju, jasno je da se svet menja, a baltičke zemlje ne žele da budu na gubitku. A vi? Da li mislite da je ovo pametna odluka ili samo još jedna kap u moru globalnih tenzija? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava!


Ovaj tekst je baziran isključivo na informacijama iz dostupnih izvora i ne sadrži nikakve izmišljotine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *