Kosovska bitka: Heroji, izdaja i pad Balkana pod Osmanlije
- vek na Balkanu bio je haos! Srednjovekovne države tresle su se od osmanske pretnje koja je sve češće pljačkala i provaljivala. Srpski knez Lazar nije mogao da sedi skrštenih ruku. Okupio je saveznike iz Albanije, Bugarske, Bosne, pa čak i Ugarske i Češke, da stanu na put turskoj vojsci.
Na današnji dan, 28. juna po gregorijanskom kalendaru, odigrala se Kosovska bitka. Knez Lazar i sultan Murat I pali su u krvavom okršaju, ali to nije spasilo Balkan. Posle ove bitke, ceo region postao je plen Osmanlijama.
Bitka je počela neizvesno. Srpska konjica je jurišala na Osmanlije, a Vuk Branković je čak probio tursku liniju i zapretio Muratovoj vojsci. Ali onda, iznenada, Branković je povukao svoje trupe! Da li je to bila izdaja ili mudra taktika da se sačuva vojska? Istina se gubi u magli vremena, ali posledice su bile katastrofalne.
Osmanska vojska je okružila Srbe, nastao je haos, a knez Lazar je poginuo. Srpska vojska je masakrirana, ali jedan vitez, Miloš Obilić, uspeo je da probije stražu i ubije sultana Murata. Bitka je završena smrću oba vođe, ali je Balkan zauvek izgubio svoju slobodu.
Posledice? Srbija je pala pod osmansku vlast do sredine 16. veka, Bosna je pala, a Osmanlije su počele da pljačkaju i hrvatske teritorije. Knez Lazar i Miloš Obilić postali su sveti junaci Srpske pravoslavne crkve i simboli otpora protiv nadmoćnijeg neprijatelja.
Danas, spomenici Lazaru i Milošu stoje u Beogradu kao podsetnik na krvavu bitku i cenu slobode. Ali da li smo zaista naučili lekciju? Ili ćemo opet dozvoliti da nas izdaja i unutrašnje podele unište?
Ako imate mišljenje o tome ko je zapravo izdao kneza Lazara ili šta bi se desilo da je Vuk Branković ostao na bojištu, slobodno bacite komentar. Neka se priča nastavi, jer istorija nije samo prošlost – ona je upozorenje za budućnost!