Beogradski budžet na ivici haosa: 15 milijardi dinara duga i 9,5% uvećanja koje niko nije tražio!
Danas su odbornici Skupštine grada Beograda započeli sednicu sa čak 29 tačaka dnevnog reda, a glavna zvezda večeri je – naravno – rebalans budžeta. Ali ne bilo kakav budžet! Budžet koji je narastao za 9,5%, što znači dodatnih 16,9 milijardi dinara za gradsku kasu i još 16 milijardi za gradske opštine. Da, dobro ste pročitali – milijarde koje će se trošiti, a građani se pitaju gde i kako.
Zaduženje koje će nas koštati
Ali čekajte, tu nije kraj! Grad planira da se zaduži kod poslovnih banaka za 15 milijardi dinara. Da, 15 MILIJARDI! I to nije sve – još 35 miliona evra planira da pozajmi od Evropske banke za obnovu i razvoj za projekat kanalizacije u Paliluli. Zvuči kao da Beograd ulazi u finansijski ring sa ogromnim dugom, a pitanje je ko će na kraju platiti ceh.
Šta se sve menja?
Pored para, odbornici će raspravljati i o izmenama u dodeli građevinskog zemljišta, upravljanju otpadom, javnim parkiralištima, pa čak i o saradnji sa kineskim gradom Sjamenom. Da li je ovo pravi put za razvoj Beograda ili samo još jedan način da se novac prebaci sa jednog mesta na drugo, dok obični ljudi gledaju u prazno?
Spomenici, ulice i parkovi – ili samo dimna zavesa?
Na dnevnom redu su i odluke o postavljanju spomen-biste Jelene Žigon, promeni naziva ulica u nekoliko opština i dodeli naziva parku na Vračaru. Lepo zvuči, ali da li su to prioriteti dok se budžet uvećava i grad se zadužuje? Da li je ovo samo pokušaj da se pažnja skrene sa pravih problema?
Zašto nas ovo sve zanima?
Jer dok se ovi milioni i milijarde premeštaju, obični Beograđani se pitaju – gde je moj deo? Kako će ovo uticati na život u gradu? Hoće li se pare zaista uložiti u bolje usluge, ili će završiti u nečijim džepovima? I koliko još duga možemo da podnesemo pre nego što puknemo?
Zaključak: Beograd na finansijskom klimavom terenu
Ova sednica Skupštine grada Beograda nije samo još jedna formalnost. To je trenutak kada se odlučuje o sudbini budžeta, o tome koliko će grad biti zadužen i kako će se trošiti novac građana. Sa povećanjem od skoro 10% i ogromnim zaduženjima, jasno je da nas čeka burna finansijska jesen.
Ako imate mišljenje o tome kako se troši naš novac ili samo želite da se nasmejete na račun političkih akrobacija, slobodno bacite komentar. Možda zajedno otkrijemo gde nestaju te milijarde!
Budžet Beograda, rebalans, zaduženje, milionski dug, gradske opštine, kanalizacija, javni parkovi, finansijska kriza