BRIKS Samit u Riju: Svetski moćnici u borbi za pravdu ili samo još jedna predstava?

Dobrodošli u Rijo de Žaneiro, gde se svetski moćnici okupljaju na 17. samitu BRIKS-a, ali da li je ovo zaista borba za pravdu ili samo još jedna politička predstava? Indijski premijer Narendra Modi je ponosno izjavio da je pristupanje novih zemalja dokaz da je BRIKS sposoban da se menja i prilagođava vremenu. Ali, hajde da budemo realni – dve trećine čovečanstva i dalje nema adekvatnu zastupljenost u globalnim institucijama koje su formirane još u 20. veku. Da li će BRIKS zaista promeniti svet ili će ostati samo još jedna grupa moćnika koji pričaju, a malo rade?

Iran je na samitu jasno poručio da Povelja Ujedinjenih nacija i međunarodni pravni sistem moraju štititi teritorijalni integritet i suverenitet država. Abas Arakči, iranski ministar spoljnih poslova, nije štedio reči kritikujući izraelsku agresiju koja je dovela do smrti i ranjavanja mnogih civila. Da li će ova retorika doneti mir ili samo dodatno zaoštriti tenzije?

Rusija je, naravno, bila u centru pažnje. Predsednik Vladimir Putin se obratio putem video veze, dok je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov lično prisustvovao. Lideri BRIKS-a su osudili napade na rusku železničku infrastrukturu u regionima blizu ukrajinske granice, gde su civili, uključujući decu, stradali. Iako su pozvali na mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, Putin je u telefonskom razgovoru sa Donaldom Trampom jasno rekao da će Rusija nastaviti svoje ratne ciljeve. Da li je ovo poziv na mir ili samo još jedna igra moći?

Deklaracija BRIKS-a takođe je osudila američke i izraelske vazdušne napade na iranska nuklearna postrojenja, nazivajući ih kršenjem međunarodnog prava. Kritikovano je i prisustvo stranih snaga u Siriji, sa zahtevom za povlačenje izraelskih snaga sa sirijske teritorije. Sve ovo zvuči kao da BRIKS pokušava da se predstavi kao zaštitnik međunarodnog prava, ali da li je to stvarnost ili samo politička predstava?

I ne zaboravimo da je Brazil, domaćin samita, član Međunarodnog krivičnog suda (MKS) i potpisnik Rimskog statuta, što znači da bi morali da uhapsi Putina ako on kroči na njihovu teritoriju zbog naloga za hapšenje izdatog u martu 2023. godine zbog ilegalne deportacije ukrajinske dece. Zvuči kao da je ovo samit pun kontradikcija i tenzija koje samo čekaju da eksplodiraju.

Zaključak? BRIKS se hvali reformama i borbom za pravdu, ali svet i dalje gleda sa skepticizmom. Da li će ova grupa moćnika zaista promeniti globalni poredak ili će ostati samo još jedna scena za političke igre? Možda je vreme da svi zajedno otvoreno pitamo – ko ovde zaista vodi igru? A vi, šta mislite? Da li je BRIKS nada za svet ili samo još jedna farsa? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo nasmejte se ovoj globalnoj sapunici!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *