U bugarskom gradu Stara Zagora svake godine se održava kontroverzni vašar nevesta, gde pripadnici romskog klana kalaidži, podgrupe romske zajednice, organizuju tržište na kojem se devojke, uglavnom device, predstavljaju potencijalnim udvaračima i njihova nevinost se licitira. Ova tradicija, duboko ukorenjena u kulturi klana, ima za cilj da osigura poštovanje mlade u novoj porodici i često rezultira brakom. Ipak, realnost je složenija: devojke su često pod pritiskom porodice, obrazovanje nije prioritet, a tržište izaziva kontroverze zbog tretmana žena kao imovine. Dokumentarci i izveštaji ističu finansijske teškoće porodica i emocionalne dileme mladih žena koje učestvuju u ovom običaju.
Političke perspektive:
Levo: Levo orijentisani izveštaji ističu zabrinutost za ljudska prava, rodnu nejednakost i problematičnost tretmana žena kao imovine. Naglašavaju socijalnu isključenost i nedostatak obrazovanja među romskim devojkama, kritikujući tradiciju kao opresivnu i pozivaju na reforme za zaštitu prava i sloboda žena.
Centar: Centrističke perspektive predstavljaju tradiciju u kulturnom i antropološkom kontekstu, priznajući njene duboke korene u romskoj zajednici, ali i izazove i kontroverze koje ona donosi. Često balansiraju između poštovanja kulturnih običaja i poziva na modernizaciju i povećanje obrazovanja i izbora za mlade žene.
Desno: Desno orijentisani narativi mogu se fokusirati na očuvanje kulturnog nasleđa i tradicija, naglašavajući važnost zajednice i porodičnih struktura. Mogu umanjivati negativne aspekte ili prikazivati pijacu kao konsenzualni kulturni događaj, ponekad ističući ekonomske teškoće koje održavaju takve prakse i ulogu tradicije u održavanju društvenog poretka.