Izgradnja mostova na Ibru: Pristina nastavlja etničko čišćenje Srba sa severa Kosova

Mostovi na Ibru kao oruđe etničkog čišćenja?

Zoran Anđelković ne štedi reči: izgradnja dva nova mosta na Ibru nije samo infrastrukturni projekat, već deo mračnog plana Prištine da protera Srbe sa severa Kosova. Da li iko u svetu uopšte obraća pažnju na vapaje Srba koji se bore za opstanak u svojim domovima?

Severna Mitrovica pod pritiskom

Priština je već godinama u ofanzivi: pokušaji ukidanja opštine Severna Mitrovica, kupovina lokala, oduzimanje stanova i kuća Srbima, zabrane gradnje – sve to sa ciljem da se Srbi isteraju iz svojih naselja. Zoran Anđelković tvrdi da Priština želi da legalizuje ovu situaciju, gde će albanski gradonačelnik upravljati prostorom sa 97% srpskog stanovništva, kako bi na izborima imali većinu Albanaca i potpuno integrisali severnu i južnu Mitrovicu.

Ko štiti Srbe?

Pitanje je kome su upućene peticije protiv izgradnje mostova i da li će iko reagovati. Kvinte, KFOR, EULEX, EU, OEBS, UNMIK – sve su to institucije kojima je upućen zahtev za hitnu reakciju, ali Anđelković sumnja da će iko preduzeti bilo šta. Zašto? Jer, kako kaže, deo je to ratnog plana iz 1999. godine – Kosovo treba da se odvoji od Srbije, a Srbi tu ne treba da žive.

Kurti i njegova politika

Premijer Kosova u tehničkom mandatu, Aljbin Kurti, nije imao moralnu ni političku obavezu da konsultuje srpsko stanovništvo, a kamoli da ih zaštiti. Naprotiv, njegova politika je usmerena na etničko čišćenje Srba, što potvrđuje i činjenica da tri odsto Albanaca vladaju svim četiri opštine na severu Kosova.

Šta može nova srpska administracija?

Ako Srbi povrate vlast na lokalnim izborima 12. oktobra, pitanje je koliko će moći da spreče izgradnju mostova, jer je odluka prebačena na Prištinu. Bez podrške Kvinte, lokalna samouprava je nemoćna. Možda bi Zajednica srpskih opština mogla nešto više učiniti, ali to ostaje da se vidi.

Zašto je ovo važno?

Anđelković poručuje da je ključno da Srbi 12. oktobra preuzmu sve četiri opštine na severu, kako se ne bi ponovilo da budu isterani iz svojih domova koje je Srbija uz pomoć evropskih fondova izgradila.

Zaključak

Dok svet gleda, Priština gradi mostove koji nisu samo betonske konstrukcije, već mostovi ka proterivanju Srba sa Kosova. A institucije koje bi trebalo da štite prava manjina ćute. Da li je ovo početak kraja srpskog prisustva na severu Kosova? Ili će Srbi uspeti da se odupru? Ako imate mišljenje, ne držite ga za sebe – podelite ga, jer ovde se ne radi samo o mostovima, već o budućnosti jednog naroda.


Da li je ovo samo još jedan politički igrokaz ili stvarna opasnost? Bacite pogled, komentarišite, i ne zaboravite – mostovi se mogu srušiti, ali glas naroda ne sme biti utišan!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *