Mostovi na Ibru: Novi potez Pristine ili etničko čišćenje?
Da li je izgradnja dva nova mosta na reci Ibar pored već postojeća tri samo infrastrukturni projekat ili perfidni plan za proterivanje Srba sa severa Kosova i Metohije? Zoran Anđelković, direktor JP “Putevi Srbije”, ne ostavlja mesta sumnji – ovo je još jedan korak vlasti u Prištini da potpuno integrišu severnu Mitrovicu i proteraju srpsko stanovništvo.
Novi mostovi, stari ciljevi
Izgradnja dva nova mosta na Ibru, prema Anđelkovićevim rečima, nije samo tehnički poduhvat. To je deo šire strategije Prištine da smanji srpsko prisustvo i poveća broj Albanaca na severu Kosova. Podseća na ranije pokušaje ukidanja opštine Severna Mitrovica, kupovinu lokala, oduzimanje stanova i zabranu gradnje kuća Srbima – sve sa ciljem etničkog čišćenja.
Reakcije i ignorisanje međunarodne zajednice
Iako su predstavnici zemalja Kvinte, KFOR, EULEX, EU, OEBS i UNMIK dobili peticiju protiv izgradnje mostova, reakcija izostaje. Anđelković sumnja da će bilo ko sprečiti ove radove, jer su već dozvolili da tri odsto Albanaca vladaju svim opštinama na severu Kosova. On ističe da je politika Aljbina Kurtija zasnovana na mržnji prema Srbima i da je cilj konačno etničko čišćenje.
Lokalni izbori kao šansa za promenu
Anđelković naglašava važnost lokalnih izbora zakazanih za 12. oktobar. Srbi moraju preuzeti vlast u sve četiri opštine na severu Kosova kako bi sprečili dalje proterivanje i očuvali svoja prava. Međutim, on upozorava da bez podrške međunarodne zajednice lokalna samouprava neće moći mnogo da uradi.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju: Eskalacija i destabilizacija
Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, razgovarao je sa Miroslavom Jenčom, pomoćnikom generalnog sekretara UN, o eskalatornim potezima Prištine. On je istakao da su planovi za nove mostove direktno usmereni protiv interesa srpskog naroda i da su deo šire strategije destabilizacije i proterivanja Srba sa Kosova.
Petković je naveo da su Srbi na severu i jugu Ibra izloženi institucionalnom teroru, hapšenjima, montiranim procesima i zatvaranju institucija, što dovodi do egzistencijalne ugroženosti i obespravljenosti.
Dijalog kao jedini put, ali bez ispunjenja obaveza
Beograd ostaje posvećen dijalogu kao jedinom održivom putu za normalizaciju odnosa, ali ističe da Priština mora ispuniti svoje obaveze, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština, koju Srbi čekaju već 12 godina.
Zaključak: Mostovi ili barikade?
Izgradnja mostova na Ibru nije samo pitanje infrastrukture. To je pitanje opstanka srpskog naroda na severu Kosova. Dok Priština gradi mostove, Srbi se pitaju da li su to mostovi ka budućnosti ili barikade za njihov opstanak.
Ako imate mišljenje o ovoj temi, bilo da ste za ili protiv, ili mislite da je sve ovo samo politička igra, bacite komentar dole. Neka se čuje glas sa Ibra!