Blokade su gotova stvar, kaže Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije. “Blokaderi više ne postoje!” – poručila je ona u intervjuu za TV Pink, dok je Srbija, po njenim rečima, krenula putem pristojnosti i normalnosti. Da li je ovo kraj haosa koji je trajao mesecima ili samo još jedna politička bajka? Hajde da razložimo šta se stvarno dešava.
Kraj blokada ili početak nove drame?
Brnabić tvrdi da su najradikalniji blokaderi sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) sada prinuđeni da imaju fizičku nastavu jer nemaju online opciju. “Imate zeleno svetlo, sada počeli sa nastavom!” – kaže predsednica parlamenta. Ali, da li je to zaista kraj blokada ili samo privid? Blokade su trajale osam meseci, a građani su, prema njenim rečima, maltretirani bez razloga.
Studenti i nasilje – ko je stvarni pobednik?
Brnabić navodi primer Miloša Pavlovića, studenta koji je fizički izbačen iz studentskog doma, kome su pretili i tukli ga, ali je ipak uspeo da položi ispit kod jednog od najvećih profesora blokade i dobio ocenu 10. “To je simbolično pokazatelj da je Srbija pobedila!” – kaže ona. Ali, da li je ovo zaista pobeda ili samo još jedan dokaz koliko je situacija bila haotična i nasilna?
Optužnice i istrage – ko je kriv za pad nadstrešnice u Novom Sadu?
Brnabić je komentarisala i optužnice vezane za pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu. Navodi da nisu obuhvaćeni oni koji su podržavali blokadere, a da bi to moralo biti predmet istrage. Šokantno je da su neki od osumnjičenih bili na visokim funkcijama u Infrastrukturi železnice Srbije, uključujući i bivšeg predsednika skupštine i izvršnog direktora. Dok su neke žene u kućnom pritvoru, ovi muškarci, prema Brnabić, „piju i proslavljaju“ sa specijalnim tužiocem. Da li je ovo pravi pravosudni sistem ili farsa?
Genocid i politika – gde je granica?
Brnabić je osudila blokadere i zbog njihovog stava o genocidu u Srebrenici. Naglasila je da je Vučiću važno da se jasno kaže da nije bilo genocida, već užasan zločin. Takođe je istakla da niko nije osudio koncert Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu, što je, po njenom mišljenju, primer dvostrukih standarda.
Napadi na novinare i ćutanje medija
Predsednica parlamenta osudila je i napad na porodičnu kuću urednika Informera Dragana Vučićevića, ističući da su UNS i NUNS ostali nijemi, dok je ANS reagovao. “Ako zažmurimo na ovakve stvari, upašćemo u ozbiljnu krizu!” – upozorava Brnabić.
Šta nam ovo sve govori?
Sve u svemu, Brnabić slika Srbiju kao zemlju koja je izašla iz haosa, gde pristojni i normalni ljudi pobeđuju, dok su blokaderi i njihovi podržavaoci na margini. Ali, da li je stvarno tako? Da li su svi problemi rešeni ili samo gurnuti pod tepih? I šta je sa pravdom za one koji su trpeli nasilje i maltretiranje?
Zaključak
Ova priča je daleko od završene. Dok Brnabić slavi pobedu pristojne Srbije, mnogi se pitaju da li je to samo politička priča za javnost. Blokade su možda završene, ali pitanja o pravdi, odgovornosti i istini ostaju otvorena. A vi? Da li verujete da je Srbija zaista pobedila ili je ovo samo još jedna epizoda u beskrajnoj političkoj sapunici? Bacite komentar, da vidimo ko je na kojoj strani ove drame!