Brnabić u Izraelu: Rakete, nauka i politička drama na Bliskom istoku

Brnabić u Izraelu: Rakete, nauka i politička drama na Bliskom istoku

Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije, napravila je pravu diplomatsku turneju u Izraelu, ali ne bez drame! Posetila je Vajcmanov institut u Rehovotu, gradu koji je sredinom juna bio meta raketnog napada Irana. Da, dobro ste pročitali – Iran je lansirao rakete na jedan od najvažnijih izraelskih naučnih centara, a Brnabić je tamo da vidi štetu i pokaže solidarnost.

Rakete i razaranja

Vajcmanov institut, osnovan od strane prvog predsednika Izraela i velikog naučnika Haim Vajcmana, jedan je od najvažnijih centara za nauku u Izraelu. Polovina juna, Iran je lansirao raketni napad kao odgovor na ubistvo iranskih naučnika, i pogodio zgrade instituta, uključujući i modernu laboratoriju koja je trebalo da bude otvorena u novembru. Brnabić je obišla porušene zgrade i videla razmere štete – nije to samo politička poseta, već i direktan susret sa posledicama sukoba.

Diplomatski maraton

Ali to nije sve! Brnabić je u okviru svoje posete imala niz važnih sastanaka. Sastala se sa izraelskim predsednikom Isakom Hercogom, predsednikom Kneseta Amirom Ohanom, ministrom spoljnih poslova Gideonom Sarom, kao i sa poslaničkom grupom prijateljstva Izrael-Srbija. Tema razgovora bila je jačanje prijateljstva i saradnje u svim oblastima – od ekonomije, kulture, sporta do nauke.

Srpsko-jevrejsko prijateljstvo

Brnabić je istakla da su Srbi i Jevreji oduvek stajali zajedno, naročito kroz teške trenutke istorije, poput Drugog svetskog rata. Naglasila je važnost pamćenja Holokausta i borbe protiv revizionizma istorije. Politički i ekonomski odnosi Srbije i Izraela su u poslednjih nekoliko godina u usponu, a ova poseta je samo još jedan dokaz te bliske saradnje.

Drama sa talcima

Na sastancima u Knesetu, Brnabić je razgovarala i o slučaju srpsko-izraelskog državljanina Alona Ohela, koga je Hamas oteo u oktobru prošle godine. Porodica otetog je u teškom stanju, a predsednica skupštine je razgovarala sa njegovim ocem, pokazujući da je ova poseta i humanitarna, ne samo politička.

Šta ovo znači?

Dok Iran i Izrael razmenjuju rakete i pretnje, Srbija se trudi da održi dobre odnose sa obe strane. Brnabić je u Izraelu da pokaže da Srbija želi stabilnost i saradnju, ali i da ne zaboravi na opasnosti koje prete regionu. Poseta Vajcmanovom institutu, pogođenom raketama, šalje jasnu poruku – nauka i mir moraju da pobede rat i destrukciju.

Zaključak

Ova poseta je više od protokola – to je diplomatski manevar u složenoj geopolitičkoj igri. Srbija balansira između velikih sila i sukoba, a Brnabić je na terenu da pokaže da Srbija ima svoje interese i stavove. A vi? Šta mislite o ovoj diplomatskoj avanturi? Da li je Srbija na pravom putu ili igra opasnu igru? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *