Buksovci i Dvanaestojulska nagrada: Kad umetnost postane politički performans
Ove godine, umesto očekivane Trinaestojulske nagrade, poznata crnogorska umetnička grupa “The Books of Knjige” dobila je Dvanaestojulsku nagradu. Da, dobro ste pročitali – ne najprestižniju državnu nagradu, već onu koja je, kako kažu, dodeljena kao svojevrsni umetnički performans.
Na početku programa 38. Barskog ljetopisa, selektor književnog programa Milun Lutovac uručio je nagradu u vidu nedovršene umetničke slike sa ispisanom porukom. U obrazloženju, Lutovac je istakao da junak našeg doba nije više istorijska ili buduća ličnost, već samo proizvod, sportski modni brend, pakovanje, reklama – prava emisija. Šta ostaje? Igra sreće i mit trača, koji su postali novi vladari komunikacije.
Ova nagrada ide onima koji, “između dve vatre”, oblikuju likove tobožnjih heroja vlastite sudbine. Zoran “Zonjo” Marković, član Cetinjske trupe, primio je nagradu u ime “The Books of Knjige”.
Šta se krije iza ove nagrade?
Dok je Trinaestojulska nagrada, najviša državna nagrada, ove godine izostala za “The Books of Knjige”, dodeljivanje Dvanaestojulske nagrade može se tumačiti kao kritika ili čak protest protiv zvaničnih kulturnih politika. Milun Lutovac je u svom govoru jasno ukazao na savremene društvene fenomene – gde su ljudi svedeni na proizvode i brendove, a istinska umetnost i ličnost gube svoj značaj.
Jovović i senka kompromitacije
Ivan Jovović, predsednik Matice crnogorske, povodom Dana državnosti 13. jula, osvrnuo se na kompromitaciju dodele Trinaestojulske nagrade. On je kritikovao žiri i ukazao na institucionalnu krizu u Crnoj Gori koja traje već pet godina. Jovović smatra da su aktuelne vlasti i njihovi predstavnici uneli istorijski revizionizam u javni diskurs, što ugrožava mir i društveni poredak.
On je naglasio da se vrednosti 13. jula, koje simbolizuju slobodu i državnost, moraju čuvati i da je neophodno organizovati politički otpor prema onima koji rade na uništenju crnogorskog identiteta i tradicije.
Kulturna scena u vrtlogu politike
Ova situacija sa nagradama i izjavama javnih ličnosti pokazuje koliko je kultura u Crnoj Gori isprepletena sa politikom. Umesto da bude prostor slobode i kreativnosti, kultura postaje arena za političke poruke i sukobe.
Dodela Dvanaestojulske nagrade kao umetničkog performansa može se posmatrati kao oštra kritika sistema i poziv na razmišljanje o pravim vrednostima u društvu.
Zaključak: Da li je umetnost danas samo igra sreće?
Dok “The Books of Knjige” dobijaju nagradu koja simbolizuje nedovršenost i igru sreće, ostaje pitanje – gde je mesto istinskoj umetnosti i slobodi izražavanja u Crnoj Gori? Da li je kultura postala samo proizvod i brend, ili još uvek ima snage da menja društvo?
Ako imate svoje mišljenje o ovoj kulturno-političkoj sapunici, slobodno ga podelite. Možda je vreme da svi zajedno zaigramo ovu igru sreće i vidimo ko će na kraju ostati pravi pobednik.
Izvor: RTCG, Vijesti, Danas