Kan je konačno rekao STOP masovnom turizmu!
Da li ste znali da će od sledeće godine u prestižnom letovalištu Kan na Francuskoj rivijeri biti dozvoljeno da dnevno iskrca samo 6 putnika sa kruzera? Da, dobro ste pročitali – samo ŠEST! Ovaj potez je drastičan i izazvao je buru reakcija, ali gradonačelnik David Lisnar tvrdi da je to neophodno da bi se sačuvala životna sredina i kvalitet života lokalnog stanovništva.
Masovni turizam – ekonomski bum ili ekološka katastrofa?
Kan je poznat po svom filmskom festivalu i luksuznom turizmu, ali poslednjih godina je postao i magnet za ogromne kruzere koji dovoze na hiljade turista dnevno. Prošle godine, Francuska je privukla oko milion posetilaca samo u ovom delu, a broj turista raste iz godine u godinu. Iako kruzeri donose novac, oni donose i probleme – zagađenje, gužve, uništavanje prirode i pritisak na lokalnu infrastrukturu.
Nova pravila koja menjaju igru
Gradsko veće Kana je odlučilo da od sledeće godine u luku mogu uploviti samo brodovi sa manje od 1000 putnika, a dnevno će moći da iskrcaju samo 6 putnika. Putnici sa većih brodova biće prebacivani manjim plovilima, što je dodatni logistički izazov, ali i način da se smanji pritisak na grad.
Ova odluka je deo šireg pokreta u Evropi koji se bori protiv masovnog turizma. Slične mere su najavljene i u Nici, a protesti zbog prevelikog broja turista održani su i u Veneciji, gde su se građani pobunili protiv bogatih turista i njihovih venčanja.
Kruzeri i njihovi vlasnici nisu oduševljeni
Operatori krstarenja su nazvali ove mere štetnim za turizam i ekonomiju. Danas u Kan uplove dva kruzera, svaki sa preko 1000 putnika, što znači da zajedno dovoze preko 7000 ljudi. Ograničenje na samo 6 putnika dnevno je drastično smanjenje i sigurno će uticati na poslovanje kompanija koje se bave krstarenjima.
Međutim, gradonačelnik Lisnar ističe da nije reč o zabrani kruzera, već o regulisanju i organizovanju njihove plovidbe kako bi se sačuvala priroda i kvalitet života u gradu.
Šta ovo znači za budućnost turizma?
Ova odluka Kana može biti početak nove ere u turizmu gde se balansira između ekonomskih koristi i očuvanja životne sredine. Da li će i drugi gradovi slediti ovaj primer? Hoće li turisti morati da se naviknu na manje gužve i više pravila? I šta će na sve to reći vlasnici kruzera?
Jedno je sigurno – masovni turizam je dobio ozbiljnu konkurenciju u vidu održivog turizma, a Kan je pokazao da je spreman da povuče drastične poteze kako bi zaštitio svoj identitet i prirodu.
Da li je ovo kraj masovnog turizma kakvog poznajemo?
Možda! Ili samo početak velike borbe između turista i lokalnog stanovništva. A vi, šta mislite? Da li su ovakve mere preterane ili konačno nešto što je bilo neophodno? Bacite komentar, ispričajte nam vašu priču ili samo bacite neki dobar meme o kruzerima – znate da volimo dobru zabavu dok pričamo o ozbiljnim stvarima!
Kan je rekao NE masovnom turizmu!
- Samo 6 putnika dnevno sa kruzera
- Brodovi sa više od 1000 putnika neće moći da uplove
- Putnici sa velikih brodova prebacivaće se manjim plovilima
- Francuska ulaže velike napore da sačuva životnu sredinu
- Slične mere najavljuju i drugi evropski gradovi
Ostanite sa nama za još vesti o turizmu i životnoj sredini!