Haos u Srbiji: Blokade, političke igre i društveni lom!

Haos u Srbiji: Blokade koje lome državu i političke igre koje nas sve koštaju!

Srbija je na ivici nervnog sloma, a krivci? Blokade važnih saobraćajnica koje parališu zemlju i političari koji igraju prljave igre na leđima građana! Srđan Barać iz Centra za društvenu stabilnost ne ostavlja dilemu – cilj blokada je da se Srbija destabilizuje, da građani budu u strahu, panici i nelagodnosti. Zvuči kao scenario za katastrofu, zar ne?

Blokade koje parališu

Zamislite da ne možete da stignete na posao, u školu ili kod lekara jer su putevi blokirani. Barać tvrdi da je to upravo cilj – da se zemlja paralizuje i da se onemogući pravovremena reakcija na teške međunarodne okolnosti. A ko stoji iza svega? Osmoro osumnjičenih za udruživanje i pripremu nasilne promene državnog poretka, ali sud je odbio pritvor. Pravosuđe je nezavisno, kažu, ali pritisci iz javnosti i medija prave atmosferu jednoumlja i linča.

Političari ili profesori? Ko je kriv?

Barać ne štedi ni akademsku zajednicu. Rektori, dekani i profesori koji su politički kandidati zloupotrebljavaju svoje pozicije da bi se bavili politikom. Nije problem u njima kao akademicima, već u njihovom političkom angažmanu. To je, kaže, dodatni sloj problema koji komplikuje situaciju.

Međunarodni akteri zabrinuti, a rešenja nema

Evropski parlament i Savet Evrope šalju poruke zabrinutosti, ali konkretnih predloga za izlaz iz krize nema. Situacija u Srbiji je okarakterisana kao neprihvatljiva, ali dijalog i rešenja izostaju. Poruke koje dolaze iz Brisela i Strazbura često samo podgrijavaju tenzije, umesto da ih smiruju.

Građani biraju mir, ne haos

S druge strane, Marina Raguš, potpredsednica Skupštine Srbije, ističe da građani Kosjerića jasno biraju rezultate i konkretne politike, a ne nasilje i haos. Ponovljeni izbori u tom mestu pokazali su da narod želi stabilnost, mir i unapređenje životnog standarda, a ne bes i mržnju.

Protesti gube snagu

Raguš primećuje da je energija protesta počela da opada, naročito nakon zloupotrebe tragedije u Novom Sadu. Protesti se sada ne vežu za političke programe, već za nasilje – nasilje prema svima koji drugačije misle. To je opasna spirala koja vodi ka daljoj polarizaciji društva.

Dijalog kao jedino rešenje

Oboje sagovornika slažu se da je neophodan dijalog. Ali ne bilo kakav – stručnjaci iz oblasti psihologije, sociologije i psihijatrije moraju pomoći da se razumeju duboke traume koje još uvek opterećuju društvo. Ratovi devedesetih, ekonomske krize i političke borbe ostavile su duboke ožiljke.

Zaključak: Srbija na raskršću

Srbija je danas zemlja na raskršću – između haosa i stabilnosti, između nasilja i dijaloga, između političkih igara i stvarnih potreba građana. Blokade i protesti možda privlače pažnju, ali ko stvarno plaća cenu? Građani koji žele samo da žive normalno, bez straha i panike.

Ako ste mislili da je ovo samo još jedna politička sapunica, razmislite ponovo. Ovo je drama koja se odvija na ulicama, u sudnicama i u glavama ljudi. A vi? Da li ste za haos ili za mir? Ili možda imate neki svoj recept za izlaz iz ove ludnice? Bacite komentar, da vidimo ko je za šta – možda se i nasmejemo malo na kraju!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *