Zamislite ovo: vaše malo dete, koje ste uhvatili u laži, zapravo je genije u razvoju! Da, dobro ste pročitali. Psihologinja dr Kortni Voren tvrdi da je laganje kod dece između druge i četvrte godine života ne samo normalno, već i znak zdravog psihološkog razvoja. Prema istraživanju dr Kanga Leeja sa Univerziteta u Torontu, čak 80% dece u četvrtoj godini već laže. Ali zašto je to dobro? Zato što da bi dete slagalo, mora da razume da druga osoba ne zna ono što ono zna, što znači da razvija sposobnost čitanja uma i samokontrole – ključne osobine inteligencije, kreativnosti i samostalnosti.
Naravno, roditelji često paniče kada uhvate dete u laži, ali većina tih laži nije zlonamerna. Deca često lažu da bi izbegla kaznu ili ostvarila želju, a granica između mašte i stvarnosti u toj dobi je tanka – možda vaše dete zaista veruje da je zmaj ili superjunak. Psihologinja naglašava da deca nisu rođena sa moralom, već ga uče kroz iskustvo i povratne informacije iz okoline.
Dakle, sledeći put kada uhvatite svoje dete u laži, setite se – možda imate malog genija u kući! Ali nemojte ih ohrabrivati da lažu, već ih naučite razlici između mašte i stvarnosti i važnosti iskrenosti. A vi, dragi roditelji, kako ste se vi nosili sa prvim lažima svoje dece? Podelite svoje priče, možda se svi zajedno nasmejemo i naučimo nešto novo!
Ova tema je prava bomba za roditelje i sve koji se bave decom – ko bi rekao da je laganje zapravo znak genijalnosti? Pa, sada znate! I ne zaboravite, deca su naša budućnost, pa hajde da ih razumemo bolje, a ne da ih odmah osudjujemo.