Kina poziva EU na realniji i pragmatičniji pristup

Kina i EU: Drama ili samo još jedna diplomatska sapunica?

Da li ste znali da Kina i Evropska unija ove godine slave 50 godina diplomatskih odnosa? Da, pola veka! Ali umesto da se svi drže za ruke i pevaju „Kumovi“, Kina baca rukavicu EU i kaže: „Ej, budite malo realniji i pragmatičniji prema nama!“

Kina traži od EU da promeni naočare

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning nije se libio da jasno kaže da EU treba da usvoji „objektivniji i racionalniji“ pogled na Kinu. U prevodu: prestanite da nas gledate kao nekog zlog momka iz susedstva koji samo pravi probleme. Kina želi da EU shvati da je vreme da se prestane sa stereotipima i da se krene u pravcu saradnje koja je korisna za obe strane.

Ursula Fon der Lajen i njene oštre reči

S druge strane, predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen nije štedela kritike. Ona je u Evropskom parlamentu optužila Kinu da „de fakto omogućava rusku ratnu ekonomiju“. Da, dobro ste pročitali! Dok EU pokušava da drži liniju u sukobu u Ukrajini, Fon der Lajen smatra da Kina svojim postupcima podržava Rusiju, što je, naravno, veliki problem za međunarodni poredak.

Sukob interesa ili diplomatska igra?

Ova razmena poruka dolazi u trenutku kada je globalna situacija nestabilna, a odnosi između velikih sila napeti. Kina želi da EU promeni svoj pristup i da se fokusira na ekonomske i trgovinske odnose, dok EU traži od Kine da jasno osudi ruske akcije u Ukrajini.

Šta to znači za nas?

Za obične ljude, ova diplomatska sapunica može delovati daleko i apstraktno, ali ima velike posledice. EU i Kina su dva najveća trgovinska partnera, a njihova saradnja ili sukob utiču na ekonomiju, tehnologiju i globalnu politiku. Ako EU popusti pod pritiskom Kine, to bi moglo značiti manje pritiska na Kinu da poštuje međunarodne norme. Ako Kina nastavi da podržava Rusiju, to može produžiti rat i destabilizovati ceo region.

Zaključak: Ko tu koga?

Kina i EU igraju igru moći i uticaja, a mi smo tu da gledamo kako se to odvija. Da li će EU usvojiti „pozitivniju i pragmatičniju“ politiku prema Kini ili će nastaviti da je drži na distanci zbog njenih veza sa Rusijom? Jedno je sigurno – ova priča je daleko od kraja i biće zanimljivo pratiti sledeće poteze.

Ako imate neki svoj stav ili mislite da je ovo samo još jedna diplomatska predstava, slobodno bacite komentar. Ko zna, možda baš vaša teorija zavere bude sledeća vest!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *