Kina traži manje pritužbi EU na pristup tržištu – Da li je to početak nove ere ili samo još jedna trgovinska farsa?

Kina i EU: Trgovinski tango ili samo još jedna predstava?

Kina je javno izrazila nadu da će Evropska unija ubuduće iznositi manje pritužbi na pristup kineskom tržištu. Da li je ovo znak da će se trgovinski odnosi konačno popraviti ili samo još jedna diplomatska predstava?

Na konferenciji za novinare u Pekingu, portparol kineskog Ministarstva trgovine He Jongcijan je poručila da Kina očekuje od EU da bude otvorenija i manje protekcionistička. Ovo je usledilo uoči samita Kina-EU koji je planiran krajem jula, gde će se razgovarati o budućnosti trgovinskih odnosa između dve sile.

S druge strane, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nije štedela kritike. Optužila je Kinu da je preplavila globalna tržišta svojim proizvodima, ali istovremeno ograničila pristup sopstvenom tržištu. Takođe je istakla da je Kina omogućila funkcionisanje ruske ekonomije uprkos ratnim uslovima, što je izazvalo dodatne tenzije.

Fon der Lajen je ipak pohvalila kineski ekonomski rast – desetostruko povećanje u poslednjih 50 godina i izvlačenje miliona ljudi iz siromaštva. Ali, kritike su jasne: Kina se ponaša kao trgovinski gigant koji ne poštuje pravila igre.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je odgovorio da se nada da će EU razviti „objektivnije i racionalnije razumevanje Kine“ i usvojiti pozitivniju politiku prema Pekingu. Da li je ovo poziv na smirenje ili samo diplomatska fraza?

Zašto je ovo važno?

Trgovinski odnosi između Kine i EU su ključni za globalnu ekonomiju. EU je jedan od najvećih trgovinskih partnera Kine, a milioni radnih mesta u Evropi zavise od ovih odnosa. Ako se pritužbe nastave, možemo očekivati nove carine, sankcije i trgovinske ratove koji će pogoditi potrošače i kompanije na obe strane.

Šta sledeće?

Samit u Pekingu krajem jula bi mogao biti prekretnica. Da li će EU popustiti i smanjiti pritužbe? Ili će Kina morati da otvori svoje tržište više nego do sada? Sve oči su uprte u ovaj susret.

U međuvremenu, možemo samo da se pitamo – da li je ovo početak nove ere saradnje ili samo još jedna trgovinska farsa?

Ako imate mišljenje, ili samo želite da se nasmejete na račun diplomatskih igara, slobodno bacite komentar. Nije da tražimo svađu, ali malo buke nikad nije na odmet!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *