Kina udara visoke carine na francuski konjak: Trgovinski rat se zaoštrava!

Kina i Francuska u novom okršaju: Konjak kao žrtva trgovinskog rata!

Zamislite ovo: Kina, najveći svetski potrošač luksuznih pića, odlučuje da udari direktno tamo gde najviše boli – na francuski konjak! Da, dobro ste pročitali. Od subote, kineske carine na evropski brendi, uključujući čuveni francuski konjak, skaču do vrtoglavih 34,9% za kompaniju Hennessy. Ostali giganti poput Remy Cointreaua i Martela nisu mnogo bolje prošli – carine od 34,3% i 27,7% su im takođe dodeljene.

Zašto?

Kina je odlučila da odgovori na mere Evropske unije koje ciljaju kineske električne automobile. EU je pokrenula istragu o subvencijama kineskim EV vozilima, a Peking je uzvratio udarac – i to ne bilo kakav, već direktan udar na džepove francuskih proizvođača konjaka.

Šta to znači za Francusku?

Francuski sektor konjaka, koji ostvaruje čak četvrtinu svog izvoza u Kinu, već oseća posledice. Industrijska udruženja procenjuju da su gubici oko 50 miliona evra mesečno! I to nije sve – privremene mere koje su na snazi još od jeseni prošle godine, kada su uvoznici morali da polažu depozite kod kineskih carina, dodatno su usporile trgovinu.

Pokušaji da se smiri situacija?

Francuska politička delegacija je prošle nedelje boravila u Kini u pokušaju da ublaži trgovinski spor, ali izgleda da su ti napori pali u vodu. Kineske carine ostaju, a tenzije između Pekinga i Brisela se samo zaoštravaju.

Šta sledeće?

Ova trgovinska bitka nije samo o konjaku ili električnim automobilima. Ovo je znak da se globalni trgovinski ratovi prelivaju u sektore koje nismo očekivali. Da li će Kina nastaviti da širi svoje carinske mere? Hoće li EU uzvratiti još žešće? Jedno je sigurno – ovo nije kraj ove priče.

Zaključak

Ako ste mislili da su trgovinski ratovi dosadni i daleki, razmislite ponovo. Dok pijemo svoj omiljeni konjak, možda plaćamo cenu političkih igara koje se odvijaju na drugom kraju sveta. A ako imate neki omiljeni brendi koji je sada skuplji, znate kome da zahvalite.

A sad, šta vi mislite? Da li je Kina u pravu što brani svoje interese ili je ovo samo još jedan primer trgovinske agresije? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo uživajte u sledećoj čaši – ali sa malo više razmišljanja!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *