Kineski dronovi za ruski rat u Ukrajini: Tajna saradnja otkrivena!
Kineska pomoć Rusiji u ratu
Rusija je značajno pojačala svoje dronove u ratu protiv Ukrajine, ali ne sama! Bloomberg je otkrio da kineske kompanije, iako zvanično negiraju saradnju, zapravo pomažu Moskvi. Sve je otkriveno iz internih dokumenata ruske firme Aerohit i prepisa sa ruskim zvaničnicima.
Ko je Aerohit?
Aerohit je relativno nepoznata firma iz Habarovska na Dalekom istoku Rusije. Počeli su da sarađuju sa kineskim firmama 2022. godine, odmah nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu. Cilj? Masovna proizvodnja dronova za front.
Dronovi za rat
Aerohit tvrdi da može proizvoditi do 10.000 dronova mesečno i razvija naprednije modele. Njihov glavni dron, Veles, baziran je na kineskom Autel Evo Max 4T, koji je prvobitno civilni dron, ali je prilagođen za ratne uslove. Cena jednog drona je oko 70 evra.
Sankcije i zaobilaženje
U junu 2023. SAD su uvele sankcije Aerohitu jer su njihovi dronovi korišćeni u napadima u Hersonu. Da bi zaobišla sankcije, Rusija koristi posrednike iz drugih sektora poput poljoprivrede i ugostiteljstva.
Kina tvrdi da ne isporučuje oružje
Zvanično, Kina tvrdi da ne isporučuje oružje nijednoj strani sukoba. Međutim, dokumenti pokazuju da su inženjeri sa Harbinskog tehnološkog instituta, koji je pod američkim sankcijama zbog veza sa kineskom vojskom, uključeni u saradnju.
Putin i kineska saradnja
Putin je 2023. godine posetio Harbinski institut, nakon čega je saradnja između instituta i Aerohita dodatno ojačana. Komaks, firma koja upravlja aerodromom u Habarovsku i povezana je sa bivšim KGB operativcem i ruskim senatorom iz Hersona, takođe je deo ove mreže.
Ukrajinski predsednik o kineskoj ulozi
Ukrajinski predsednik Zelenski je 27. maja izjavio da je Kina obustavila prodaju dronova Kijevu i drugim evropskim zemljama, ali da i dalje isporučuje dronove Rusiji, što dodatno komplikuje sukob.
Šta ovo znači?
Ova istraga baca novo svetlo na ulogu Kine u ratu u Ukrajini. Dok Kina tvrdi da je neutralna, njena tajna pomoć Rusiji u proizvodnji dronova može produžiti rat i povećati patnju.
Da li je ovo početak nove faze rata?
Masovna proizvodnja jeftinih, ali efikasnih dronova može promeniti dinamiku sukoba. Rusija sada ima arsenale dronova koji su jeftini, ali otporni na elektronsko ratovanje.
Zaključak
Dok svet gleda, Kina i Rusija igraju opasnu igru iza kulisa. Da li će međunarodna zajednica reagovati ili će ovaj tajni savez ostati u senci?
Ako imate mišljenje o ovoj temi, bacite komentar dole! Da li je ovo samo vrh ledenog brega ili početak nečeg mnogo većeg?
Izvor: Bloomberg, Kurir