Sukob u Siriji: Izrael, Druzi i opasnost od katastrofe u regionu
Dobrodošli u haos koji se zove Sirija, gde se sukob između Druza i sirijske vlade pretvara u pravu noćnu moru za ceo Bliski istok! Da li ste znali da su Druzi jedina manjina koja služi u izraelskoj vojsci? Da, dobro ste pročitali! Ova etnoreligijska manjina, rasprostranjena u Izraelu, Libanu i Siriji, vezana je za Izrael krvnim savezom, što Jerusalimu daje savršen izgovor da se meša u susedne zemlje i štiti svoje interese.
Krvavi sukobi i političke igre
U Siriji, Druzi se bore da sačuvaju autonomiju koju su imali pre pada Bašara al-Asada, dok se sa druge strane nalaze beduini lojalni novoj vladi Ahmeda al-Šaraa, bivšeg člana terorističkih grupa. Ovaj sukob je već odneo stotine života i otvorio vrata Izraelu da se ponovo nametne kao vodeća sila u regionu.
Iako je postignut novi prekid vatre, Izrael je napao vojne objekte u Latakiji, a Damask se povukao iz većinski druških delova provincije Sweida. Al-Šaraa je obećao pravdu za počinioce zločina, ali situacija ostaje napeta.
Reakcije velikih sila
Kina je pozvala na zaštitu teritorijalnog integriteta Sirije, dok je Rusija, koja je do decembra prošle godine imala vojne baze u Siriji, sada ograničila svoje reakcije na osudu izraelskih napada, iako sama vodi agresiju u Ukrajini. Iran, nekada komandant sirijske vojske, sada može samo da govori o “besmislenoj agresiji” Izraela. Arapske zemlje su formalno osudile izraelske napade.
Izrael i njegova igra moći
Premijer Izraela, Benjamin Netanjahu, poznat po tome da nikada ne propušta priliku da iskoristi krizu, koristi sukob između Druza i sirijske vlade da ojača svoje interese. Pad Asada i uništenje Hezbolaha, koji je bio na njegovoj strani, izbacili su Iran iz Sirije, što je Izraelu omogućilo da zauzme strateške tačke na jugu Sirije, kontroliše Golan i zahteva demilitarizaciju tih područja.
Netanjahu ne planira da se povuče i nastavlja da uništava vojnu opremu koju je ostavio Asad, slabeći novu sirijsku vlast. Izraelska bezbednosna politika je jasna: slabija Sirija bez jake centralne vlasti znači manju pretnju, jer Druzi i Kurdi su pro-izraelski i ne predstavljaju opasnost.
Amerika, Turska i budućnost regiona
Donald Tramp je ukinuo sankcije Siriji, što bi moglo ojačati centralnu vlast, ali Izrael smatra da je to prerano. Istovremeno, Izrael razgovara o mogućoj normalizaciji odnosa sa Sirijom i Libanom, želeći da se prikaže kao kooperativan partner.
Turska, koja je mentor sirijske vlade, održava kontakte sa Izraelom preko obaveštajnih kanala i šalje poruku da ne želi nestabilnost. Međutim, sukob između Turske i Izraela mogao bi da eksplodira i izazove katastrofu u istočnom Mediteranu.
Zaključak: Ko će izvući deblji kraj?
Sirija je na ivici nove katastrofe. Sukobi između Druza i sirijske vlade, izraelske vojne intervencije, povlačenje ruskih baza i tursko-izraelske tenzije stvaraju savršenu oluju. Dok se svet gleda sa strane, obični ljudi u Siriji plaćaju cenu ove geopolitičke igre.
Ako mislite da je ovo samo još jedna daleka kriza, razmislite ponovo. Ova situacija može da zapali ceo region i utiče na globalnu bezbednost. A vi, šta mislite – da li će se velike sile konačno dogovoriti ili nas čeka još veći haos? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo se nasmejte ovoj ludoj geopolitičkoj sapunici!