Kontroverze oko Beogradskog Bir Festa: Pivo, Politika i Propast Muzike

Beogradski Bir Fest, nekadašnji simbol letnjeg muzičkog života, ove godine izaziva pravu buru nezadovoljstva i kontroverzi. Festival koji je nekada bio sinonim za dobru muziku i zabavu, sada je, prema kritikama, pretvoren u pijanku sa neograničenom konzumacijom piva po ceni od samo 2 dinara! Da, dobro ste pročitali – neograničeno pivo za džabe, a muzika? Pa, izgleda da je muzika postala samo kulisa za masovno opijanje.

Pivo kao glavni izvođač

Bir Fest je odavno izgubio svoj prvobitni identitet. Umesto da bude festival koji promoviše kvalitetnu muziku i kulturu, sada je postao mesto gde se pije do besvesti. Organizatori, Sky Music, su uveli koncept “all the beer you can drink” za smešnih 2 dinara, što je izazvalo lavinu kritika. Mnogi tvrde da je ovo poziv na neodgovornu konzumaciju alkohola, posebno među mladima i maloletnicima, jer se postavlja pitanje kako će se kontrolisati starosna dob na tako masovnom skupu.

Politička pozadina i monopoli

Sky Music, koji stoji iza organizacije, nije samo običan muzički promoter. Ova kompanija je poznata kao “dvorska” franšiza sa vezama u vrhu vlasti, što dodatno komplikuje situaciju. Kritičari tvrde da je Bir Fest postao još jedan način za političku propagandu i kontrolu javnog prostora, dok se prava muzička scena guši. Čak su i neki izvođači, poput Goblina, otkazani zbog navodnih političkih razloga, dok su drugi bojkotovali festival.

Devastacija javnog prostora i nezadovoljstvo građana

Festival se održava na Ušću, jednom od najlepših beogradskih parkova, koji nakon svake manifestacije ostaje devastiran. Građani i pokret “Beograd ostaje” upozoravaju da se javni prostor uzurpira tokom celog leta, a zelene površine ostaju uništene. Zatvaraju se biciklističke staze i prostor za rekreaciju, što dodatno iritira stanovnike grada.

Reakcije javnosti i bojkot

Na društvenim mrežama se vodi žustra debata. Većina podržava bojkot Bir Festa, smatrajući da je festival izgubio smisao i postao samo pijanka pod patronatom vlasti. Međutim, ima i onih koji smatraju da je Bir Fest i dalje važan događaj za Beograd, iako je promenio svoj karakter. Dramaturg i izvršni direktor Mikser festivala, Ivan Lalić, ističe da Bir Fest nikada nije stekao harizmu i međunarodni ugled kao Exit festival, a sada je dodatno potonuo u političke igre i komercijalizaciju.

Šta nas čeka na Bir Festu?

Ako se nastavi ovim tempom, Bir Fest će postati samo još jedna pijana gomila na Ušću, gde će ljudi lutati u potrazi za sledećom rundom piva, dok će prava muzika i kultura biti zaboravljene. Sky Music je očigledno odlučio da zaronu glavu u pivo i ignoriše kritike, ali pitanje je koliko dugo će publika to trpeti.

Zaključak

Bir Fest je nekada bio festival sa potencijalom da bude muzički dragulj Beograda. Danas je to mesto gde se politika, alkohol i komercijalni interesi mešaju u katastrofalnu kombinaciju. Ako volite muziku i kulturu, možda je vreme da se zapitate – da li je Bir Fest još uvek mesto za vas? Ili je bolje da ostanete kod kuće i otvorite pivo sami?

A vi, šta mislite? Da li je Bir Fest mrtav festival ili samo prolazi kroz loš period? Bacite komentar, ispričajte neku svoju anegdotu sa festivala ili predložite kako spasiti ovu pijanu zabavu pre nego što potpuno pukne!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *