Bankarski rat na vašem novčaniku: Kreditne kartice u inostranstvu su skuplje nego što mislite!
Sezona godišnjih odmora je u punom jeku, a vi verovatno ne razmišljate o tome koliko vas zapravo košta plaćanje karticama dok ste na putu. Ali, spremite se na šok! Kada podižete novac sa svog dinarskog računa u inostranstvu, banke vas deru na kursu – za svaki evro gubite bar 2 dinara više nego što bi trebalo. A to je samo početak.
Provizije koje vas ubijaju
Svaka transakcija karticom u inostranstvu nosi sa sobom proviziju od 2 do 3%. To znači da ako potrošite 1000 evra, banke vam uzmu dodatnih 20 do 30 evra. A ako koristite kreditnu karticu, spremite se na još veće troškove – čak 3% provizije na svaku transakciju! Podizanje keša sa kreditne kartice? To je kao da bacate novac kroz prozor.
Banke se igraju sa vama
Neke banke u inostranstvu, naročito one koje nisu u istoj grupaciji kao vaša matična banka, naplaćuju dodatne provizije za podizanje novca sa bankomata. U Grčkoj i Turskoj, gde kartice nisu popularne, savet je da ponesete keš jer ćete na kartice samo bacati novac.
Kada podižete evre sa bankomata, računajte na proviziju od 2 evra plus još 2% od iznosa. To znači da za podizanje 100 evra platite oko 4 evra samo u provizijama! I to nije sve – banke često naplaćuju i dodatne skrivene troškove koje ne vidite odmah.
Kako se spasiti?
Finansijski analitičar Dušan Uzelac savetuje da pre puta napravite finansijski plan i odredite budžet. Ako već morate da koristite karticu, birajte one vezane za devizni račun u evrima, jer su one povoljnije. Nikada ne dozvolite prodavcu da samostalno provlači vašu karticu kroz POS terminal – uvek pratite transakciju i sačuvajte potvrdu.
Takođe, aktivirajte SMS obaveštenja o transakcijama i odmah prijavite banki ako vam kartica bude izgubljena ili ukradena. Ovo može spasiti vaš novac od daljih zloupotreba.
Banke vas varaju, a vi ćutite!
Ovo je klasična igra banaka da zarade na vašoj nepažnji. Troškovi plaćanja karticama u inostranstvu mogu biti toliki da skoro iznose cenu samog letovanja! Da li je to fer? Naravno da nije, ali dok vi ne budete pažljiviji, banke će nastaviti da vas deru.
Zaključak
Sledeći put kada krenete na put, setite se da vaš novac nije siguran ni na kartici. Planirajte unapred, nosite keš za destinacije gde kartice nisu popularne, i pazite na skrivene provizije. Ne dozvolite da vas banke iskoriste dok uživate na odmoru.
A sada, da li ste ikada imali neprijatno iskustvo sa karticama u inostranstvu? Ili možda znate neki trik kako da izbegnete ove provizije? Podelite u komentarima, da se svi zajedno nasmejemo ili zaprepastimo ovim bankarskim igrama!
Zašto je ovo važno?
- Svaka transakcija karticom u inostranstvu može vas koštati dodatnih 2-3%.
- Kreditne kartice su još skuplje, sa provizijama do 3%.
- Podizanje keša sa bankomata u inostranstvu može imati fiksnu proviziju od 2 evra plus 2% od iznosa.
- Banke često naplaćuju skrivene troškove i koriste nepovoljne kurseve konverzije.
- U Grčkoj i Turskoj je bolje nositi keš jer kartice nisu popularne.
Budite pametni, ne dajte bankama da vas deru dok ste na odmoru!