Hrvatska i EU: Kako je naša zemlja postala 28. članica i šta to znači za nas?
Prvog jula 2013. godine, Hrvatska je konačno postala 28. članica Evropske unije. Ali, da li znate koliko je to bio dug i trnovit put? Od šest zemalja koje su 1950-ih osnovale Evropsku ekonomsku zajednicu, do današnje moćne unije sa 28 članica, Hrvatska je uspela da se izbori za svoje mesto pod evropskim suncem.
Put do članstva: od odbijanja do uspeha
EU je nastala kao ekonomska zajednica šest zemalja koje su želele da obnove svoje ekonomije posle Drugog svetskog rata. Prvo proširenje dogodilo se 1973. godine, kada su Velika Britanija, Irska i Danska postale članice, a kasnije su se pridružile i druge zemlje poput Grčke, Španije i Portugala. Hrvatska je dobila status kandidata 2003. godine, a nakon dugih pregovora i reformi, konačno je ušla u EU 2013. godine.
Šta je članstvo donelo Hrvatskoj?
Ulazak u EU otvorio je Hrvatsku ka novim investicijama i mogućnostima. Mladi sada imaju šansu za obrazovanje i posao širom Evrope. Investicije vredne milijarde evra su već uložene: Pelješki most je koštao 420 miliona evra, modernizacija železničke pruge Rijeka-Budimpešta je vredna milijardu evra, a aerodrom u Dubrovniku je unapređen sa 100 miliona evra. Ruralni razvoj je dobio 2 milijarde evra za podršku malim preduzećima i poljoprivrednicima.
Sloboda kretanja i ekonomski rast
Hrvatski građani sada mogu slobodno da putuju, rade i studiraju u svim zemljama EU. To je ogromna promena u odnosu na period pre članstva. Takođe, Hrvatska je ušla u Šengensku zonu i monetarnu uniju, što dodatno olakšava trgovinu i putovanja.
Ali, nije sve bajno…
Iako su investicije impresivne, mnogi se pitaju da li je članstvo u EU donelo dovoljno koristi običnim ljudima. Da li su ti milijarde evra zaista stigle do sela i gradova? Da li mladi ostaju u Hrvatskoj ili beže u bogatije zemlje? I kako će se Hrvatska nositi sa novim izazovima u EU, kao što su ekonomske krize i političke tenzije?
Zaključak: Hrvatska na evropskom putu
Ulazak u EU je veliki uspeh za Hrvatsku, ali i početak nove faze. Potrebno je da se nastavi sa reformama, da se iskoriste fondovi i da se osigura da koristi od članstva stignu do svakog građanina. Hrvatska je sada deo velike evropske porodice, ali pitanje je koliko će moći da iskoristi sve što EU nudi.
A vi? Šta mislite o hrvatskom članstvu u EU? Da li je to bila prava odluka ili samo još jedna birokratska priča? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!