Vlada ukida regulaciju cena goriva: Slobodno tržište ili haos na pumpama?

Vlada odustaje od kontrole cena goriva: Spremite se za divlji ples na pumpama!

Poslednje tri godine, hrvatska Vlada je držala čvrstu ruku na ceni goriva, svaka dva tjedna određujući maksimalne maloprodajne cene naftnih derivata. Ali, od juče, ta praksa je završena! Vlada je odlučila da više neće donositi uredbe o najvišim cenama goriva, već će tržište konačno biti slobodno da formira cene. Da li je to kraj zaštite potrošača ili početak haosa?

Tri godine kontrole – šta smo dobili?

Od 2020. godine, Vlada je svaka dva tjedna određivala maksimalne cene za eurosuper, eurodizel i plavi dizel. Na primer, u poslednja dva tjedna pre ukidanja regulacije, cena eurosupera bila je ograničena na 1,45 eura po litru, eurodizel na 1,38 eura, a plavi dizel na 0,78 eura. Ove mere su uvedene da bi se zaštitio životni standard građana i stabilnost poslovanja, naročito u vreme globalne nestabilnosti na tržištu nafte.

Slobodno tržište – blagoslov ili prokletstvo?

Sada, kada je Vlada odlučila da pusti cene da se formiraju slobodno, mnogi se pitaju šta će se desiti. Prema preliminarnim izračunima, cene bi mogle čak i pasti: eurosuper bi mogao biti jeftiniji za 4 centa (1,41 euro), eurodizel za 2 centa (1,36 eura), a plavi dizel za 1 cent (0,76 eura). Ali, tu je i veliki znak pitanja – kako će distributeri na benzinskim pumpama, posebno na autoputevima i u jeku turističke sezone, formirati cene? Hoće li nas čekati skokovi i divljanje cena?

Država ne odustaje od intervencije – za sada

Iako je regulacija ukinuta, ministar gospodarstva Ante Šušnjar jasno je poručio da država neće dozvoliti neopravdani i prekomerni rast cena koji bi ugrozio standard građana ili poslovanje firmi. Vlada je spremna da ponovo interveniše ako situacija izmakne kontroli. Dakle, slobodno tržište sa sigurnosnom mrežom – ili možda samo privid slobode?

Zašto sada?

Odluka o ukidanju regulacije donesena je nakon temeljite analize tržišta koja je pokazala da su globalna i regionalna tržišta nafte stabilnija i predvidivija nego ranije. Vlada smatra da nema više volatilnosti koja je zahtevala stalne intervencije. Ali, da li je tržište zaista stabilno ili se samo igra sa živcima potrošača?

Šta to znači za nas?

Za vozače i potrošače, ovo znači da će cene goriva od sada zavisiti od ponude i potražnje, bez državnih plafona. U jeku turističke sezone, kada je potražnja veća, postoji rizik da distributeri podignu cene do maksimuma. S druge strane, ako tržište zaista funkcioniše, cene bi mogle i pasti, što bi bilo dobro za džepove građana.

Da li je ovo kraj subvencija i gubitaka za državni budžet?

Ranije, zbog regulacije, državni budžet je gubio prihode jer su porezni obveznici subvencionirali strane turiste i držali cene niže nego u susednim zemljama. Sada, bez regulacije, država se nada da će prihodi biti veći, a tržište efikasnije.

Zaključak: Spremite se na vožnju bez državnoga kočnice!

Odluka Vlade da ukine regulaciju cena goriva je hrabar potez koji može doneti i olakšanje i stres. Slobodno tržište može doneti niže cene, ali i divlje skokove, naročito u sezoni. Država je obećala da će paziti na situaciju, ali koliko će to biti dovoljno? Jedno je sigurno – vozači će sada morati pažljivo pratiti cene i spremiti se na nepredvidive promene.

A vi? Da li mislite da je ukidanje regulacije cena goriva dobar potez ili će nas samo ostaviti na milost i nemilost distributerima? Bacite komentar, podelite svoje iskustvo sa pumpi ili samo bacite neki dobar vic o cenama goriva – jer, ako ne možemo da se smejemo, šta nam preostaje?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *