Vlada odustaje od regulacije cena goriva: Da li je to kraj politike koja nije pomogla nikome?

Vlada odustaje od regulacije cena goriva: Kraj politike koja nije pomogla nikome?

Vlada Republike Hrvatske donela je šokantnu odluku – više neće donositi uredbe o najvišim maloprodajnim cenama naftnih derivata. Da, dobro ste pročitali! Posle godina regulacije cena goriva na svake dve nedelje, ta era je završena. Ali da li je ova politika uopšte imala smisla?

Ekonomski analitičar Damir Novotny ne štedi reči. On tvrdi da je odluka vlade da uđe na tržište i limitira cene goriva bila potpuni promašaj od samog početka. Nije to uradila nijedna druga vlada u Evropskoj uniji, osim Hrvatske i Mađarske. I šta smo dobili? Ništa! Cilj da se pomogne kućanstvima nije ostvaren. Umesto da pomognemo onima kojima je pomoć potrebna, mi smo pomogli svima – i onima koji mogu da plate, i onima koji prekomerno troše, i onima koji ne mogu da plate.

Cene nafte danas se kreću oko 65 do 70 dolara po barelu, što je slično kao na američkom i evropskom tržištu. Dakle, nema nikakvog opravdanja za ovu meru. Novotny kaže da je ova mera bila politička proklamacija, uvedena da pokaže da vlada nešto radi, a sada je ukinuta jer je cena nafte stabilizovana. Ali ovo nije prava deregulacija tržišta, jer vlada nije učinila ništa da poveća konkurenciju na tržištu goriva.

Da stvar bude gora, tržište goriva u Hrvatskoj je koncentrisano – oko 65 do 70 posto tržišta drže samo dve kompanije, INA i MOL. To znači da tržišni mehanizmi ne funkcionišu kako treba. Vlada bi trebalo da reaguje na ovu koncentraciju i razbije je, ali to se nije desilo. Privatne benzinske pumpe nemaju značajan udeo na tržištu, pa ne možemo očekivati da će cene na tim pumpama biti znatno drugačije.

Kako se Hrvatska poredi sa susedima? Cene goriva u Hrvatskoj su bile nešto niže nego u okruženju, ali i dalje među najvišima u Evropi, posebno u poređenju sa Italijom. Slovenija i Austrija nisu intervenisale, a cene su im slične kao u Hrvatskoj. U Bosni i Hercegovini cene su nešto niže zbog manjeg poreznog opterećenja, dok je u Srbiji vlada takođe intervenisala, pa su cene nešto niže.

Zaključak? Vlada je pokušala da pomogne građanima, ali je napravila grešku od samog početka. Sada je odustala od regulacije, ali nije uradila ništa da tržište učini konkurentnijim. A dok se to ne desi, mi ćemo i dalje plaćati visoke cene goriva, dok se na pumpama bore samo dva velika igrača.

Da li je vreme da se konačno razbije ovaj monopol i pusti tržište da diše? Ili ćemo i dalje biti zarobljeni u začaranom krugu političkih odluka koje ne pomažu nikome? Pišite nam šta mislite – možda je vreme za revoluciju na pumpama!


Zabavite se, ljutite ili se složite – ali nemojte ostati tihi! Ko je po vama kriv za visoke cene goriva? Vlada, monopol ili nešto treće?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *