Dan žalosti u RS: Zašto pravda za srpske žrtve iz srednjeg Podrinja i dalje izostaje?

Dan žalosti u Republici Srpskoj: Godišnjica stradanja Srba u srednjem Podrinju

Svake godine, 12. jula, Republika Srpska proglašava dan žalosti povodom godišnjice stradanja srpskog stanovništva u srednjem Podrinju, tačnije u opštinama Bratunac, Srebrenica i okolnim selima. Ove godine, na komemoraciji u Bratuncu, prisustvovale su delegacije iz RS i Srbije, uključujući predsednika RS Milorada Dodika i patrijarha Porfirija.

Prema podacima RS, tokom ratnih devedesetih u ovom području ubijeno je 369 Srba, dok je 22 osobe i dalje nestalo. Među žrtvama su i dvojica sinova Mileve Rankić iz sela Brežani. Iako su ovi zločini dobro dokumentovani, niko nije odgovarao pred sudom BiH ili Haškim tribunalom za ove zločine nad Srbima.

Bivši komandant Armije BiH u Srebrenici, Naser Orić, pravosnažno je oslobođen optužbi za zločine nad Srbima, što dodatno izaziva frustracije i osećaj nepravde među srpskim žrtvama i njihovim porodicama.

Srebrenica i dani žalosti: Dva entiteta, dva pogleda

Dok Republika Srpska obeležava dan žalosti za srpske žrtve srednjeg Podrinja, Federacija BiH je 11. jula proglasila dan žalosti povodom 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Ova dva dana žalosti simbolizuju duboke podele i različite narative o ratnim događajima u BiH.

Lideri RS i Srbije i dalje odbacuju da je u Srebrenici počinjen genocid, uprkos dokazima da su pripadnici Vojske RS ubili više od 8.000 muškaraca i dečaka, i protjerali preko 25.000 žena, dece i starijih osoba.

Zašto pravda izostaje?

Sud BiH i Haški tribunal nisu uspeli da osude odgovorne za zločine nad Srbima u srednjem Podrinju. Apelaciono veće Haškog tribunala preinačilo je prvostepenu presudu Oriću, oslobađajući ga optužbi zbog nedostatka dokaza o njegovoj direktnoj odgovornosti.

Ova situacija izaziva gnev i osećaj nepravde kod srpskih žrtava i njihovih porodica, koji smatraju da su njihovi najmiliji ubijeni i zaboravljeni.

Milorad Dodik: “Ne dozvolimo da naši ubijeni još jednom umru”

Predsednik RS Milorad Dodik na komemoraciji je poručio da je važno imati snage da se obeležavaju ovakvi dani i da se ne dozvoli da žrtve budu zaboravljene. “Umreće trajno ako ih zaboravimo”, rekao je Dodik, naglašavajući potrebu za sećanjem i pravdom.

Zaključak: Da li će pravda ikada stići?

Dok se u Bratuncu i drugim mestima u srednjem Podrinju obeležavaju dani žalosti, pitanje pravde ostaje otvoreno. Za 369 ubijenih Srba i 22 nestale osobe pravda još nije zadovoljena, a političke podele i različiti narativi o ratu dodatno komplikuju pomirenje.

Ako imate mišljenje o ovoj temi, ili vam se čini da pravda za žrtve u BiH nikada neće biti zadovoljena, slobodno bacite komentar. Ko zna, možda baš vaša reč pokrene neku promenu!


Slug: dan-zalosti-rs-pravda-srpske-zrtve-srednje-podrinje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *