Darko Glišić Predsednik Komisije za Sanaciju Šteta od Požara u Srbiji

Vatrena Katastrofa u Srbiji: Darko Glišić na Čelu Komisije za Sanaciju Šteta!

Jula 2023. godine, Srbija je bila pogođena nezapamćenim požarima koji su zahvatili velike delove zemlje. U jeku ove katastrofe, Vlada Srbije je konačno reagovala i imenovala Darka Glišića za predsednika Komisije za sanaciju šteta nastalih od požara. Ali, da li je to dovoljno?

Ko je u komisiji?

Pored Glišića, u komisiji su i moćni članovi Vlade: potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar poljoprivrede Dragan Glamočić, ministar odbrane Bratislav Gašćanić, državni sekretar Ministarstva finansija Stevanović, savetnik za rudarstvo i energetiku Milan Aleksić, direktor JVP Srbijavode Goran Puzović i vršilac dužnosti direktora Srbijašuma Krsto Janjušević.

Šta komisija treba da radi?

Zadatak komisije je da prati stanje i usmerava aktivnosti na sanaciji posledica požara, prikuplja i sistematizuje podatke o štetama, koordinira pripremu programa pomoći i obnove, utvrđuje prioritete, izvršioce, potrebnu opremu, dinamiku radova i visinu potrebnih sredstava. Sve to kako bi se efikasno otklonile i ublažile posledice vatrene stihije koja je zadesila Srbiju u julu.

Ali, gde je novac?

Vlada je obezbedila pomoć u iznosu od nekoliko miliona dinara za ugrožene, ali to zvuči kao kap u moru u poređenju sa razmerama štete. Da li će ovi milioni biti dovoljni da se poprave uništene kuće, poljoprivredni usevi, šume i infrastruktura? Sumnjamo.

Nema naknade za rad komisije

Zanimljivo je da članovima komisije, kao ni drugim angažovanim licima, ne pripada nikakva naknada za rad. Dakle, svi rade volonterski, što može biti i dobro i loše – dobro jer se štedi novac, loše jer može uticati na efikasnost i posvećenost.

Koordinacija i angažovanje stručnjaka

Komisija može sarađivati sa svim organima, organizacijama i službama na nivou lokalnih samouprava pogođenih požarima, a po potrebi angažovati i druge stručnjake. To je neophodno jer je situacija ozbiljna i zahteva multidisciplinarni pristup.

Dačić i pomoć stanovništvu

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je naglasio angažman sektora vanrednih situacija u saniranju posledica suše i rešavanju problema nedostatka vode, što je dodatni problem u pogođenim područjima. U Svrljigu je uručeno osam rezervoara za pijaću vodu, a pomoć će biti pružena i drugim opštinama sa sličnim problemima.

Požari su bili dvostruko češći

Prema Dačiću, u ovom periodu bilo je dva puta više požara nego uobičajeno, što dodatno opterećuje resurse i zahteva hitnu i efikasnu reakciju.

Šta dalje?

Vlada planira da nastavi sa ulaganjima u dugoročno rešavanje problema vodosnabdevanja i sanaciju šteta. Međutim, građani se pitaju da li će to biti dovoljno i da li će pomoć stići na vreme.

Zaključak

Srbija je u plamenu, a država je konačno pokrenula mehanizme za sanaciju šteta. Imenovanje Darka Glišića za predsednika komisije je prvi korak, ali prava borba tek sledi. Da li će komisija uspeti da koordinira sve aktivnosti i obezbedi adekvatnu pomoć? Da li će milioni dinara pomoći ugroženima ili će to biti samo još jedna prazna priča?

Dok čekamo odgovore, možda je vreme da se zapitamo – koliko je Srbija spremna da se izbori sa ovim izazovima? A vi, šta mislite o ovoj komisiji i njenim šansama? Bacite komentar, možda baš vaša ideja spasi dan!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *