Da li je NATO gurnuo Rusiju u rat u Ukrajini? Kontroverze i obećanja koja su promenila svet
Rat u Ukrajini traje već više od tri godine, a jedna od najvećih debata je da li je NATO svojim obećanjima i širenjem gurnuo Rusiju u ovaj sukob. Na samitu NATO u Hagu, glavna tema bila je povećanje potrošnje na odbranu i podrška Ukrajini, dok se Rusija brani tvrdnjama da je NATO decenijama pretnja njenoj bezbednosti.
Obećanja NATO-a i kontroverze
Ruski predsednik Vladimir Putin često ističe da su mu zapadne sile obećale da NATO neće širiti svoje članstvo na istok, posebno na teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza. Obećanja navodno potiču iz pregovora oko ujedinjenja Nemačke 1990. godine, poznatih kao sporazum dva plus četiri. Međutim, NATO i zapadne zemlje to negiraju, tvrdeći da nikada nije bilo pravno obavezujućeg sporazuma o neširenju.
Istoričari i političari su podeljeni. Neki tvrde da su obećanja data, ali brzo povučena, dok drugi smatraju da su se odnosila samo na teritoriju bivše Istočne Nemačke. Dokumenti i izjave diplomata iz tog perioda pokazuju da je postojala jasna namera da se NATO ne širi preko reke Elbe, ali to nije formalizovano u pravno obavezujući sporazum.
Ruska invazija i moralna odgovornost
I pored svih kontroverzi, stručnjaci jasno ističu da je Rusija izvršila neopravdanu agresiju na Ukrajinu. Profesor međunarodne politike sa Univerziteta Merilend, Džošua Šifrinson, naglašava da ne može opravdati rusko ponašanje, ali smatra da je Putin iskoristio obećanja kao izgovor za invaziju.
Benja Fridman iz američkog Instituta za odbranu kaže da postoji razlika između formalnih izjava i moralne odgovornosti. Ruska invazija je moralno osuđena, ali širenje NATO-a i perspektiva ulaska Ukrajine u savez bili su važan faktor u eskalaciji sukoba.
NATO i evropska bezbednosna arhitektura
Neki bivši zvaničnici NATO-a smatraju da je alijansa možda napravila grešku jer nije bila dovoljno snažna da stabilizuje evropsku bezbednosnu arhitekturu. Iako je NATO davao podršku Ukrajini, nije uspeo da spreči eskalaciju sukoba.
Na sastancima visokih diplomata SAD, Velike Britanije, Francuske i Nemačke 1990. godine, jasno je rečeno da NATO neće širiti svoje članstvo istočno od reke Elbe. Međutim, kasnije su se te granice pomerile, što je izazvalo nezadovoljstvo i sumnju u Moskvi.
Zaključak: Ko je kriv?
Rat u Ukrajini je složen i višeslojan problem. Da li je NATO svojim obećanjima i širenjem doprineo ruskoj invaziji? Da li je Rusija iskoristila te okolnosti kao izgovor za agresiju? Istina je verovatno negde između. Ali jedno je sigurno – sukob je doveo do ogromnih ljudskih patnji i geopolitičke nestabilnosti.
Ako imate svoje mišljenje o ovoj temi, bacite komentar! Da li mislite da je NATO kriv ili je Rusija jednostavno agresor? Ili možda oboje? Hajde da se malo isprepiremo u komentarima, ali bez psovki, molim vas!
Izvor: Deutsche Welle, Blic