Digitalna revolucija u javnoj upravi Crne Gore: Raj ili iluzija?
Jeste li čuli za onu priču o digitalnoj revoluciji u Crnoj Gori? E pa, izgleda da je javna uprava u Crnoj Gori dobila novi sjaj, ali da li je to zaista tako sjajno kao što nam kažu? Maraš Dukaj, šef Istara javne uprave, hvali se kako su ostavili najtežu dionicu iza sebe i kako su napravili reforme koje su „po meri građana“. Ali hajde da malo zaronimo dublje.
Depolitizacija i digitalizacija – stvarno ili samo fraze?
Dukaj tvrdi da je javna uprava depolitizovana, optimizovana i racionalizovana, a da su usvojeni ključni zakoni u skladu sa evropskim standardima. Digitalna transformacija je, navodno, u punom jeku – novi portal eUprave, elektronski servisi, čak i agencija za sajber bezbednost su na pomolu. Ali, da li je to stvarno tako? Da li građani zaista osećaju da im je administracija postala dostupnija i efikasnija ili je ovo samo još jedna priča za medije?
Sajber bezbednost – Crna Gora kao regionalni centar?
Zvuči impresivno da je Crna Gora proglašena partnerom godine u oblasti sajber bezbednosti od strane Estonije, svetskog digitalnog pionira. Formiran je i regionalni centar sajber bezbednosti WB3C, a usklađeni su zakoni sa evropskim standardima, uključujući NIS 2 direktivu. Ali, dok se hvale ovim dostignućima, građani se pitaju – koliko je država zaista spremna da zaštiti kritičnu infrastrukturu i privatnost u digitalnom svetu? Da li je ovo samo još jedan PR potez ili stvarna zaštita?
Decentralizacija i lokalna samouprava – demokratija u praksi?
Dukaj ističe da je decentralizacija jedan od ključnih ciljeva i da je pripremljen novi zakon o lokalnoj samoupravi koji donosi demokratske iskorake. Međutim, da li će lokalne vlasti zaista dobiti više moći i resursa ili će sve ostati na papiru? Memorandum o saradnji sa opštinama i EU zvuči lepo, ali da li je to dovoljno da se promeni stvarnost u lokalnim zajednicama?
Partnerstvo i poverenje – mit ili stvarnost?
Najveći uspeh, prema Dukaju, jeste međusobno poverenje između institucija, međunarodnih partnera, civilnog sektora i građana. Ali, u zemlji gde političke tenzije i dalje postoje, gde se često čuju kritike na račun javne uprave, koliko je ovo poverenje stvarno? Da li je ovo samo lep PR ili zaista postoji otvorena razmena ideja i iskustava?
Šta nas čeka?
Iako su rezultati hvaljeni i prepoznati i van granica Crne Gore, Dukaj upozorava da još ima dosta posla. Vlada treba da preuzme dalji korak, dok je Istarsvo svoj deo posla završilo. Ali, da li će se stvari zaista promeniti ili će sve ostati na obećanjima?
Zaključak
Digitalna transformacija i reforme javne uprave u Crnoj Gori zvuče kao bajka o modernizaciji i efikasnosti. Ali, kao i u svakoj bajci, treba biti oprezan – da li je ovo stvarnost ili samo bajka za javnost? Dok se hvale portalima i zakonima, građani i dalje čekaju da osete prave promene u svakodnevnom životu.
A vi? Da li verujete u ovu digitalnu revoluciju ili mislite da je to samo još jedna priča za medije? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa!