Kad stignu paklene letnje vrućine, vozači se ponašaju kao da klima u kolima ima magične moći. Ulete u auto, odmah pale klimu na maksimum i očekuju da se auto ohladi za sekund. Rezultat? Klima se kvari, kompresor se preopterećuje, a vozači ostaju u znoju i nervozi. Da li ste znali da je uključivanje klime odmah po paljenju motora jedan od glavnih razloga zašto klima brzo otkaže? Stručnjaci savetuju da sačekate bar 30 sekundi pre nego što uključite klimu. I ne samo to – klima treba da se isključi nekoliko minuta pre nego što stignete na destinaciju, da bi se sistem rasteretio i duže trajao.
Ali to nije sve! Vozači često zaborave da pre ulaska u auto provere i provetre unutrašnjost. Kad je napolju 35 stepeni, u autu može biti i 50! Otvorite prozore na kratko, pustite da se vazduh osveži, pa tek onda uključite klimu. Tako ćete smanjiti stres na rashladni sistem.
Još jedna katastrofalna greška je korišćenje režima recirkulacije vazduha (dugme sa automobilom i strelicom). Da, on hladi brže, ali ako ga koristite stalno, unutrašnjost se puni vlagom i bakterijama, što može da ugrozi vaše zdravlje. Koristite ga samo kad je napolju zaista vrelo.
Ne zaboravite na redovno održavanje! Stari akumulatori i zapušeni filteri ventilacije mogu da dovedu do pada kapaciteta hlađenja. Čistite spoljne rešetke i unutrašnje otvore, jer prljavština i bakterije ne samo da kvare klimu, već i vas mogu razboleti.
I na kraju, vozači često voze sa skoro praznim rezervoarom goriva, što može da izazove pregrevanje pumpe i rđu u rezervoaru. Održavanje barem četvrtine rezervoara punim produžava životni vek sistema goriva, a time i klime.
Dakle, ako želite da vam klima u autu preživi leto, prestanite da je ubijate! Malo strpljenja, malo znanja i klima će vam biti verni saveznik u borbi sa paklenim vrućinama. A ako imate neki svoj trik ili ste doživeli neku klimu-katastrofu, bacite komentar dole – da se svi zajedno nasmejemo i naučimo nešto novo!