Džulija Hil: Heroina koja je dve godine živela na drvetu da spasi drevnu sekvoju!
Zamislite da se popnete na drvo i ne siđete sa njega dve godine! Ne, ovo nije scena iz nekog ludog filma, već prava priča o Džuliji Hil, aktivistkinji koja je svoj život posvetila borbi za zaštitu prirode. Umesto planiranih samo sedam dana, Džulija je ostala na drvetu čak 738 dana, boreći se protiv seče drevne sekvoje u Severnoj Kaliforniji.
Kako je sve počelo?
Džulija Hil, rođena 1974. godine u Misuriju, pridružila se grupi aktivista u Severnoj Kaliforniji tokom protesta protiv kompanije Pacific Lumber Company, koja je planirala da poseče staru, hiljadugodišnju sekvoju. Aktivisti su se smenjivali u sedenju na drveću, ali jednog dana vođe protesta odlučile su da neko mora ostati na drvetu celu nedelju. Džulija je bila jedina koja je pristala na ovaj poduhvat – ali nije sišla ni posle nedelju dana.
Dve godine na visini od 54 metra
Džulija je živela na sekvoji visokoj 54 metra, na improvizovanim platformama u krošnji drveta koje je nazvala Luna. Borila se sa lošim vremenskim uslovima i čak desetodnevnom opsadom čuvara kompanije koja je želela da je skloni. Hranu i vodu su joj prijatelji i drugi aktivisti podizali pomoću kanapa. Džulija je svaki dan javnosti prenosila svoje stanje putem mobilnog telefona na solarnu energiju, nazivajući sebe „dopisnicom sa grane“.
Pobeda i tragedija
Nakon dve godine, 1999. godine, kompanija je konačno odustala od seče sekvoje Lune, a oko nje je ostalo još samo 60 metara drevnog drveća. Međutim, samo godinu dana kasnije, Luna je brutalno posečena motornom testerom. Džulija je tada izjavila da se oseća kao da je njena Luna presečena na pola. Srećom, stručnjaci su uspeli da fiksiraju drvo čeličnim nosačima i spasili su njegov život. Danas, 20 godina kasnije, Luna i dalje raste i ostaje simbol borbe za očuvanje prirode.
Širi uticaj i aktivizam
Džulijin aktivizam nije stao na Luni. Nastavila je sa borbama za zaštitu šuma u Ekvadoru, organizovala proteste protiv naftovoda koji uništavaju šume Anda i suosnivač je neprofitne organizacije Engage Network. Objavila je nekoliko knjiga, uključujući memoare pod nazivom „Nasleđe Lune“.
Zašto je ova priča važna?
Džulijina borba je podsetnik da je ostalo samo 3% drevnih šuma na svetu i da je njihova zaštita od presudnog značaja za našu planetu. Njena istrajnost i hrabrost inspirišu mnoge da se uključe u očuvanje prirode.
Zaključak
Džulija Hil nije samo aktivistkinja – ona je simbol borbe za životnu sredinu, primer kako jedna osoba može napraviti ogromnu razliku. Njena priča nas tera da se zapitamo: šta smo mi spremni da uradimo za planetu? Ako imate neku sličnu priču ili mislite da je Džulijina borba preterana, slobodno podelite u komentarima – hajde da se malo posvađamo oko toga!
Slug: dzulija-hil-dve-godine-na-drvetu-borba-za-sekvoje