EKSKLUZIVNO: Kako nas rekonstrukcija Termoelektrane Pljevlja košta milione i tera na uvoz struje!
Zamislite ovo: Termoelektrana Pljevlja, stub crnogorske energetike, ide na pet meseci van pogona – od 1. aprila do 15. novembra! I to ne zbog redovnog remonta, već zbog ekološke rekonstrukcije koja će nas koštati vrtoglavih 93,3 miliona evra samo za uvoz električne energije. Da, dobro ste pročitali – uvoz struje, jer naša najveća termoelektrana neće proizvoditi ni kilovat sata tokom letnjih i jesenskih meseci!
Šta se dešava?
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je objavila da će zbog radova na adaptaciji i modernizaciji sistema za tretman emisija, TE Pljevlja biti ugašena čak pet meseci. Uobičajeni remont traje samo nekoliko meseci, ali ovde pričamo o vanrednoj situaciji koja će poremetiti energetski bilans cele zemlje. U proseku, ovaj kapacitet obezbeđuje oko 1 GWh električne energije, što je ogromna količina koja sada mora biti uvezena.
Koliko nas to košta?
Za period kada TE Pljevlja neće raditi, EPCG je ugovorila uvoz električne energije u količini od nekoliko stotina GWh, ukupne vrednosti 93,3 miliona evra! Samo u junu, kada je termoelektrana trebalo da radi, EPCG je zabeležila gubitak od oko 20 miliona evra zbog uvoza skuplje energije. Za poređenje, tokom prvih šest meseci ove godine, EPCG je kupila električne energije u vrednosti od 62,4 miliona evra, a prodala za 53,5 miliona evra – dakle, uvoz je već bio skup, a sada je eksplodirao.
Zašto je rekonstrukcija toliko skupa?
Ukupni troškovi ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja iznose oko 87,5 miliona evra, uključujući:
- Osnovni ugovor sa PDV-om: 57,9 miliona evra
- Adaptaciju kotla: 18,1 milion evra
- Adaptaciju dimnjaka: 8,45 miliona evra
- Izgradnju prve faze primarnog toplovoda: 3 miliona evra
Očekuje se da će radovi biti završeni do 15. novembra, nakon čega će termoelektrana raditi u skladu sa savremenim ekološkim standardima, sa znatno smanjenim emisijama štetnih gasova i produženim radnim vekom.
Šta to znači za nas?
Ova rekonstrukcija je neophodna za zaštitu životne sredine i usklađivanje sa evropskim standardima, ali cena je ogromna. Uvoz struje po višim cenama direktno opterećuje državni budžet i na kraju nas sve – potrošače. Da li je ovo cena koju smo spremni da platimo za čistiju energiju? Da li je moguće bolje planiranje da se izbegnu ovakvi finansijski udari?
EPCG tvrdi da će eventualna odstupanja u troškovima biti pažljivo upravljana i da će sistem ostati stabilan, ali jasno je da će građani i privreda osetiti posledice.
Zaključak
Ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja je neizbežan korak ka modernizaciji i zaštiti životne sredine, ali nas tera da se suočimo sa brutalnom realnošću – milionskim uvozom struje i finansijskim gubicima. Da li je ovo početak nove energetske krize ili samo bolna tranzicija? Samo vreme će pokazati.
A vi? Da li mislite da je ovakva investicija opravdana ili nas čeka još skuplja energija? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo podelite sa prijateljima – energija za razgovor je besplatna, za razliku od struje! 😉