Car Naruhito i mračna tajna japanskih ratnih zarobljenika u Mongoliji

Zamislite ovo: car Japana Naruhito, čovek sa prestola, krenuo je na sedmodnevnu posetu Mongoliji. Ali ne da bi se divio pejzažima ili uživao u čajevima. Ne, on je tamo da oda počast hiljadama japanskih ratnih zarobljenika koji su tokom Drugog svetskog rata patili i umirali u surovim uslovima u Mongoliji. Da, dobro ste pročitali – Mongolija, ta daleka zemlja, bila je mesto gde su japanski vojnici, zarobljeni u ratu, bili prisiljeni na teške radove, gladni i izmučeni, dok su gradili sedište mongolske vlade, univerzitete i pozorišta u Ulanbatoru.

Ova poseta se dešava povodom 80. godišnjice kraja Drugog svetskog rata, a car Naruhito je jasno rekao da je deo njegovog napora da se iskupi za tragediju koju je rat doneo, posebno jer je njegov deda, car Hirohito, bio na čelu Japana u to vreme. Iako većina japanskih vojnika završila u Sibiru, oko 12.000 do 14.000 njih je bilo u Mongoliji, boreći se uz Sovjete protiv Japana, i većina njih je završila kao ratni zarobljenici pod brutalnim uslovima.

Mongolski uslovi su bili pakleni – glad, teški radovi, hladnoća, i gotovo nikakva briga za ljudske živote. Japanski podaci kažu da je oko 1.000 zarobljenika umrlo u Mongoliji. Car Naruhito je poručio da ne smemo zaboraviti bol i tugu naroda pogođenih ratom, i da je važno produbiti razumevanje ratne prošlosti i negovati ljubav prema miru.

Ovo nije prvi put da je Naruhito pokazao takvu posvećenost – on je Mongoliju posetio i ranije, 1991. godine, kao prestolonaslednik. Ali sada, kao car, njegova poruka je glasnija i jasnija nego ikada. Rat nije samo brojke i datumi, već ljudske sudbine koje su često zaboravljene. Pa, ko bi rekao da će car Japana podsetiti svet na jednu od najmračnijih i najmanje poznatih strana Drugog svetskog rata? Ako vam je ovo otvorilo oči, ili imate neki svoj stav o tome, slobodno bacite komentar – možda zajedno otkrijemo još mračnih tajni istorije!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *