Energetski haos u Crnoj Gori: Solar gradnja tone u gubitke dok se mreža puni nelegalnim priključcima
Solarna energija ili solarni haos? Crna Gora se hvali da je izgradila 80 MW solarnih elektrana na krovovima širom zemlje. Zvanično, tvrdi se da je posao u punom jeku, a prihod od prodaje električne energije mogao bi dostići i do 15 miliona eura. Ali, čekajte malo – da li je sve baš tako sjajno?
Brojevi koji ne štimuju Prema podacima Elektroprivrede Crne Gore (CEDIS), zaključno sa aprilom 2024. godine, priključeno je samo oko 5.000 solarnih elektrana ukupne snage od oko 28 MW. To je skoro trećina manje elektrana i tri puta manja snaga od onoga što tvrdi Solar gradnja! Još gore, skoro polovina priključenih elektrana (48%) je nelegalno priključena na mrežu! Da, dobro ste pročitali – skoro polovina!
Gubici i milionski minus Solar gradnja, firma koja bi trebalo da vodi ovaj projekat, posluje sa ogromnim gubicima. Na kraju 2023. godine, neraspoređeni gubitak iznosio je čak 4,9 miliona eura. Umesto da donosi profit, kompanija tone u minus. Troškovi su ogromni, a zaposleni su brojni – što je dovelo do nekontrolisanog zapošljavanja i troškova koji su tri puta veći nego što bi trebalo.
Partijsko upravljanje i politička sapunica Branko Kotri, dugogodišnji radnik elektroenergetskog sektora i bivši čelnik regulatorne agencije, otvoreno optužuje rukovodstvo Solar gradnje i Elektroprivrede Crne Gore da pokušavaju da sakriju svoje propuste i gubitke iza političkih prepucavanja. On jasno kaže da javnost više nema strpljenja za ove igre i da očekuje suštinske promjene i ukidanje partijskog upravljanja u energetskom sektoru.
Ko plaća ceh? Negativne finansijske posledice ne pogađaju samo Solar gradnju, već i širu grupu EPCG i državni budžet. Dok se gubici gomilaju, građani Crne Gore ostaju uskraćeni za obećanu energetsku stabilnost i razvoj obnovljivih izvora energije.
Nejasnoće i pitanja bez odgovora Šta je zapravo „oslobođena energija“ koju Solar gradnja pominje kao osnov za prihod? Ko i kako određuje količine te energije? Kako je moguće da firma koja se bavi izvozom i prodajom električne energije ima toliki gubitak? Sve su to pitanja na koja nadležne institucije moraju dati odgovore.
Zaključak: Energetski sektor u Crnoj Gori na prekretnici Dok Solar gradnja tone u milionske gubitke, a mreža se puni nelegalnim priključcima, jasno je da je potrebna hitna reforma i transparentnost. Partijsko upravljanje i skrivene igre moraju prestati, a energetski sektor mora postati prioritet države, ne partija.
Ako mislite da je ovo samo još jedna obična priča o propalim projektima, razmislite ponovo. Ova saga je daleko od kraja, a vi – šta mislite? Da li će iko ikada odgovarati za ovaj haos? Ili ćemo i dalje gledati kako se milioni bacaju, a svetla gase? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje, ili samo nasmejte se – ali nemojte ostati tihi!
Izvor: Reagovanje Branka Kotrija i podaci Elektroprivrede Crne Gore (CEDIS) objavljeni na portalu Analitika.