Ekološki haos u Šupljoj Stijeni: Rudnik zagađuje reke, a vlast ćuti!

Ekološki haos u Šupljoj Stijeni: Rudnik zagađuje reke, a vlast ćuti!

Već skoro tri nedelje, rudnik olova i cinka Šuplja Stijena kod Pljevalja pravi ekološku katastrofu. Otpadne vode sa flotacijskog odlagališta izlile su se u ponor i završile u izvorištu Badanja, koje snabdeva reku Ćehotinu, a ona dalje uliva u reku Drinu. Iako je incident otkriven zahvaljujući ribolovcima, nadležni su danima ćutali, a analize vode još traju.

Zagađenje koje preti celoj regiji

Voda u potoku Mjednički, koji protiče pored rudnika, već godinama pokazuje znake zagađenja teškim metalima. Ovaj potok je postao stalan izvor pritiska na rečni ekosistem Ćehotine, a posledice se vide u promenama ribljih vrsta i mikroorganizama. Nakon poslednjeg incidenta, voda u izvorištu Badanja bila je sivkasta i sa jakim hemijskim mirisom, što ukazuje na ozbiljnu kontaminaciju.

Nadležni u panici ili u ćorsokaku?

Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima pokrenulo je postupak, a ekološka inspekcija je utvrdila da kompanija Gradir Montenegro, kojoj pripada rudnik, nije sprovela propisane mere zaštite životne sredine. Direktor rudnika, Petar Vraneš, nije odgovarao na pozive medija, a javnost je o incidentu obaveštena tek danima kasnije.

Ribolovci i aktivisti dižu glas

Ribolovci iz SRK “Lipljen” upozoravaju da je dno reke prekriveno sivim muljem, što ugrožava biljni i životinjski svet. Aktivisti iz NVO Breznica optužuju nadležne za licemernost i nečinjenje, tvrdeći da se godinama ignorišu zakonske obaveze i uništavaju prirodni resursi. Oni poručuju da najveću opasnost ne predstavlja samo zagađivač, već i onaj ko zna za problem, a ne reaguje.

Koliko tona otrova je već odloženo?

Prema zvaničnim podacima, na flotacijskom jalovištu Šuplja Stijena do sada je odloženo preko 3 miliona tona flotacijske jalovine. Iako je faza II jalovišta zatvorena i u toku je rekultivacija, rudnik ne sprovodi rekultivaciju na zadovoljavajućem nivou, što je zakonska obaveza.

Šta nas čeka ako se ne reaguje?

Ako se hitno ne preduzmu mere, zagađenje može imati nesagledive posledice po rečni ekosistem Drine, koja je važan vodotok za region. Ovaj problem nije lokalni, već regionalni, jer se zagađene vode šire nizvodno. Ribolovci i ekolozi pozivaju na hitnu reakciju i transparentnost.

Vlast i dalje ćuti, a priroda strada

Dok se građani i aktivisti bore za očuvanje prirode, vlast i kompanija ostaju nedostupni i neodgovorni. Da li će neko konačno stati na put ovom ekološkom ludilu ili ćemo gledati kako nam reke postaju otrovne?

Ako imate slična iskustva ili mišljenje o ovom ekološkom haosu, bacite komentar i podelite svoje mišljenje – možda zajedno uspemo da probudimo one koji spavaju na poslu!


Ovo je samo vrh ledenog brega ekoloških problema u Crnoj Gori. Da li je ovo cena rudarskog razvoja?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *