EU i Rusija: Još Šest Meseci Sankcija, Ali Mađarska i Slovačka Prave Problem!
Evropska unija je zvanično produžila sektorske sankcije protiv Rusije za dodatnih šest meseci, do 31. januara sledeće godine. Odluka je usledila nakon što su lideri EU na samitu prošle nedelje postigli dogovor, ali nije sve tako glatko kako izgleda na papiru.
Sankcije Koje Udare Direktno
Sankcije EU protiv Rusije uvedene su još u februaru 2022. godine, kao odgovor na rusku agresiju na Ukrajinu. Do sada je usvojeno čak 17 paketa sankcija koje obuhvataju širok spektar sektora: trgovinu, finansije, energetiku, tehnologiju, transport, luksuznu robu i još mnogo toga. Među njima su zabrane uvoza sirove nafte i određenih naftnih derivata iz Rusije, kao i isključenje nekoliko ruskih banaka iz SWIFT sistema.
Mađarska i Slovačka: Kočničari EU Energije
Ipak, nije sve tako jednostavno. Mađarska i Slovačka se opiru nekim delovima novog, 18. paketa sankcija. Ove dve zemlje traže dozvolu da nastave kupovinu ruskog gasa i nafte, što je glavna tačka spora. Mađarska je čak pretila da će odugovlačiti sa odlukom do poslednjeg dana, što bi moglo ozbiljno ugroziti jedinstvo EU u ovom pitanju.
EU Želi Kraj Zavisnosti od Ruskih Fosilnih Goriva
Evropska komisija je nedavno predložila da EU do kraja 2027. godine potpuno prekine zavisnost od ruskih fosilnih goriva. Ovo je ambiciozan cilj, ali sa Mađarskom i Slovačkom koje se ne mire lako, pitanje je koliko će EU uspeti da ostvari ovu strategiju bez unutrašnjih trzavica.
Šta Ovo Znači za Svet i Nas?
Produženje sankcija znači da će pritisak na rusku ekonomiju i dalje biti jak, ali i da će energetska kriza u Evropi verovatno potrajati. Cene energenata su već skočile, a zemlje poput Hrvatske su već osetile poskupljenje goriva. Sa druge strane, Mađarska i Slovačka pokušavaju da sačuvaju svoje energetske izvore, što može izazvati dodatne tenzije unutar EU.
Zaključak: EU u Borbi sa Sobom i Rusijom
Dok EU nastavlja da udara sankcije Rusiji, unutrašnje podele prete da oslabe njen stav. Mađarska i Slovačka su kao oni dosadni rođaci na porodičnoj večeri koji ne žele da se slože ni oko čega, a svi ostali gledaju u njih i pitaju se – hoćemo li ikada izaći iz ove energetske zavrzlame?
Ako imate mišljenje o tome kako EU treba da se nosi sa ovim problemom ili mislite da Mađarska i Slovačka previše koče, bacite komentar dole. Neka se čuje glas naroda, jer ovde se igraju velike igre, a mi smo samo posmatrači ili žrtve!