Evro skače, a ECB se hvata za glavu!
Evro je ove godine skočio skoro 14% u odnosu na američki dolar, i to nije mala stvar! Ali, dok neki slave, Evropska centralna banka (ECB) se ozbiljno brine. Zamenik predsednice ECB, Luis de Gindos, upozorava da bi dalji rast evra iznad nivoa od 1,20 dolara mogao da napravi ozbiljne probleme za monetarne vlasti evrozone.
Šta je problem sa jačim evrom?
Na prvi pogled, jači evro zvuči kao dobra vest – više vrednosti, veća kupovna moć. Ali, nije sve tako jednostavno. Previše jak evro može da oslabi konkurentnost evropskog izvoza. To znači da evropske kompanije mogu imati problema da prodaju svoje proizvode u inostranstvu jer postaju skuplji za kupce koji plaćaju u dolarima ili drugim valutama.
Luis de Gindos je rekao da su nivoi od 1,17 do 1,20 dolara prihvatljivi i ne predstavljaju problem, ali svaki rast iznad toga bi mogao biti „znatno komplikovaniji“. Dakle, ako evro nastavi da jača, to bi moglo da zakomplikuje monetarnu politiku i da izazove glavobolje za ekonomiju evrozone.
Zašto evro jača?
Evro je ojačao zbog nekoliko faktora: fiskalnih promena u evrozoni, političke nestabilnosti u SAD, i promena na tržištu. Takođe, američki dolar je imao najslabiji početak godine u poslednjih nekoliko decenija, što dodatno podiže vrednost evra.
Američki predsednik Donald Tramp je dodatno unio neizvesnost svojom politikom, što je pritisnulo nezavisnost Federalnih rezervi i izazvalo zabrinutost zbog javnog duga SAD. Sve to je doprinelo slabijem dolaru i jačem evru.
Digitalni evro na pomolu
Evropska centralna banka se nada da će početkom naredne godine biti donesene sve političke odluke potrebne za pokretanje izdavanja digitalnog evra. To bi mogao biti novi korak u modernizaciji evropskog finansijskog sistema, ali i dodatni izazov u vremenu kada se valuta već brzo menja.
Šta kažu analitičari?
Analitičari upozoravaju da bi dalji rast evra preko 1,20 dolara mogao da oslabi konkurentnost evropskog izvoza i da zakomplikuje monetarno popuštanje u evrozoni. To znači da ECB možda neće moći lako da koristi svoje alate za stimulaciju ekonomije ako evro nastavi da jača.
Šta to znači za nas?
Ako evro nastavi da jača, evropski proizvodi mogu postati skuplji na svetskom tržištu, što može da utiče na ekonomiju i radna mesta. Sa druge strane, slabiji dolar može da utiče na američku ekonomiju i globalne finansije.
U međuvremenu, Bugarska je dobila zeleno svetlo za uvođenje evra od 1. januara naredne godine, što pokazuje da se evrozona širi uprkos svim izazovima.
Zaključak
Evro je trenutno na vrhuncu svoje snage, ali to nije bez rizika. ECB i dalje prati situaciju sa velikom pažnjom, jer previše jak evro može da izazove haos u monetarnoj politici i ekonomiji evrozone. Da li će evro nastaviti da jača ili će se stabilizovati? To je pitanje koje će oblikovati budućnost evropske ekonomije.
A vi? Da li mislite da je jači evro dobar ili loš za nas? Ili je sve ovo samo još jedna finansijska drama? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv ovog „evro-spektakla“!
Izvor: B92, Bloomberg, Financial Times