Neuspeh u Prištini: 41. pokušaj konstituisanja Skupštine i politička blokada Kosova

Priština u haosu: 41. neuspešan pokušaj konstituisanja Skupštine!

Dobrodošli u politički ring u Prištini gde se već 41. put vodi borba bez pobednika! Da, dobro ste pročitali – 41. pokušaj da se konstituiše Skupština Kosova završio je totalnim fijaskom. Zvuči kao loša serija, ali ovo je stvarnost.

Šta se dešava?

Skupština Kosova, koja bi trebalo da funkcioniše kao srce demokratije, izgleda kao da je u komi. Predlog da se izbor predsednika parlamenta obavi tajnim glasanje nije prošao, iako je čak 54 od 99 poslanika bilo za formiranje komisije za tajno glasanje. Kandidat Samoopredeljenja, Aljbuljen Hadžiju, nije uspeo da dobije potrebnih 61 glas, iako je imao 57 – samo 4 glasa manje, ali dovoljan razlog za još jedan politički ćorsokak.

Ko su glavni igrači?

  • Samoopredeljenje sa 48 mandata
  • Demokratska partija Kosova sa 24
  • Demokratski savez Kosova sa 20
  • Alijansa budućnost Kosova i Inicijativa NISMA sa 8
  • Srpska lista sa 9
  • Ostale nevećinske zajednice sa 10 mandata

Nijedna stranka nema dovoljno mandata da samostalno formira vladu, što dodatno komplikuje situaciju.

Ustavni sud Kosova je dao rok od 30 dana za konstituisanje Skupštine, ali izgleda da rokovi nisu za političare u Prištini.

Predsednica privremenih institucija Vjosa Osmani pokušava da smiri strasti i razgovara sa liderima stranaka, ali izgleda da je to kao da pokušavate da ugasite požar benzinom.

Zašto je ovo važno?

Jer dok se političari prepucavaju i ne mogu da se dogovore, Kosovo stoji u mestu. Građani čekaju na stabilnu vlast, a umesto toga dobijaju političku blokadu i neizvesnost. Svaki novi neuspeh u konstituisanju Skupštine znači odlaganje donošenja važnih odluka i dalji pad poverenja u institucije.

Da li će 42. pokušaj biti uspešan?

Ako sudimo po dosadašnjem iskustvu, teško. Ali možda će neko konačno shvatiti da je vreme za kompromis, a ne za beskrajne političke igre.

Zaključak

Kosovo je u političkoj blokadi, a 41. neuspešan pokušaj konstituisanja Skupštine je samo vrh ledenog brega. Dok političke stranke ne pronađu zajednički jezik, građani će nastaviti da trpe posledice. A vi, šta mislite – da li je ovo samo još jedna politička sapunica ili stvarna kriza koja traži hitno rešenje? Bacite komentar, možda baš vaša ideja može razbiti ovaj začarani krug!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *